Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Александър Оскар: Все повече деца имат нарушения в зрението, важно е ранното диагностициране

Снимка: УМБАЛ ”Александровска”

Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024 г. Събитието е подкрепено и от Българския лекарски съюз.

Целта на научната среща е да се усъвършенстват уменията на лекарите от първичната и специализираната медицина в областта на детската офталмология.

Все повече деца, не само в България, но и в световен мащаб, имат нарушения в зрението, каза пред Радио София проф. д-р Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика.

"Това е пряко отражение на съвременния начин на живот. За щастие разполагаме със съвременна апаратура, която ни позволява още в най-ранните етапи, още след раждането на децата, ние да ги консултираме, да ги проследяваме и в случай на необходимост да предписваме съответното лечение", посочи проф. Оскар.

По думите му, не са малко и случаите, в които децата биват консултирани късно, което затруднява лечението. Затова той препоръчва, общопрактикуващите лекари и педиатрите максимално рано да насочват децата за консултация с очен специалист.

"Това е важно особено, когато има някакви симптоми като често мигане, когато детето гледа от прекалено близо, търка си очите или ги криви. Това са алармиращи симптоми, които изискват своевременна намеса и консултация с очен специалист", съветва проф. д-р Александър Оскар.

Той препоръчва децата до 7-годишна възраст да не използват мобилни дигитални устройства. Това често е невъзможно, тъй като децата няма как да бъдат изолирани от света, в който живеем, казва проф. Оскар.

"Затова трябва да има баланс. Повече от 10 минути употреба на мобилно устройство, създава предпоставки за развитие на зрителни проблеми – късогледство, страбизъм. Трябва да се внимава и да не забравяме, че дигиталните устройства влияят както на зрителната система, така и на нервно-психичното развитие на децата", посочи ръководителят на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София.

Той добави, че целта на предстоящия Национален симпозиум е да се обърне внимание на ранното диагностициране на зрителните проблеми при децата, тъй като те са социално значими. Например, мързеливото око засяга до 5% от децата в общата популация.

"Страбизмът, късогледството също засяга голяма част от децата. Да не забравяме, че има заболявания, които крият сериозен риск както за загуба на зрението, така и за живота на децата", каза проф. д-р Александър Оскар.

По думите му, в момента се работи в посока да бъде продължена скрининговата програма, чрез която през миналата година офталмолози прегледаха първокласниците от общинските училища в София.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26