Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Многоликият Милен Кукошаров и колко е важно творците да общуват помежду си

2
Милен Кукошаров
Снимка: фб Милен Кукошаров

За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза, и с елегантната джаз певица Даниела Белчева); и в програмата, която имат с Веселин Веселинов – Еко, и все повече в посока съвременната класическа музика – с ХРомантичната рапсодия, която създаде по поръчка на Донка Ангъчева, българската пианистка, живееща във Виена, и в театъра, където има създадена музика за има-няма 30 постановки:


Именно от там започна разговора ни в „Радиокафе“, от последната премиера, за която Милен пише музиката – става дума за „Майка Кураж и нейните деца“ от Бертолд Брехт под режисурата на Стоян Радев на сцената на Сатиричния театър. За доверието, което се изгражда в съвместната работа между представителите на различните изкуства, които са част от едно театрално представление.

Музиката може да свърши страхотна работа за театъра като подсъзнателно въздействие и повеждане на публиката, в която режисьорският екип желае. Разбира се, в много моменти театралната музика има своя приложен характер, но това, което споменах е по-интересната част… Понатрупах вече опит, изградил съм сетива за театъра и вече не го възприемам за нещо различно – вече възприемам театъра като своя втора къща“ – споделя Милен Кукошаров и добавя с усмивка, че „в театъра няма саундчек, няма свирене, има само творческа работа с подизпълнители“.

С Милен е интересно да се разговаря. Цитира с лекота и на място Стравински и Ленард Бърнстейн, разказва как Енио Мориконе с музиката си променя жанра уестърн в киното и на него се дължи голяма част от успеха на Серджо Леоне.

Отскоро Милен Кукошаров е приет за член на Съюза на българските композитори. „Надявам се това да доведе до повече творчество при мен, както и отговорност, като си представя какви колоси в българската музика са създавали и членували в този съюз. Другото, на което се надявам, е общуването с други композитори, да говорим разпалено за музика“ – казва пианистът, който композира. „Композиторската работа е самотна дейност, изпълнена със непрестанни съмнения – дали ти се получава това, което пишеш, какво налага да го има – тези съмнения се разсейват в общуването с колеги“.

Тази неделя, на 17 ноември в 11 часа, Милен Кукошаров ще участва в концерта - матине от поредицата „Салон на музите“ във Военния клуб. „Това е една чудесна идея на оперната певица Светлана Иванова, която подкрепям от сърце“ – подчертава той. Концертът е под мотото ИЗВОР и е изцяло с българска музика. Самият Милен Кукошаров ще свири в няколко пиеси заедно с Веселин Веселинов – Еко от общия им проект и (най-вероятно) ще изпълни спомената ХРомантична фантазия.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Спиридонова и Роман Михайлов

Ефирните Ян и Ин

В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна:  "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..

публикувано на 20.04.25 в 11:55
с.Долна Секирна, Великден

Да бъде светлина

Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!

публикувано на 20.04.25 в 11:35

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55