Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостта, която носят зрителите, е неизмерима

9
"Остри завои" в Сити Марк Арт Център
Снимка: архив Сити Марк Арт Център

Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център. Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното":

"Най-голямо за българската действителност театрално предизвикателство е сцената за изява. Те са малко и труднодостъпни, почти всички са държавни. Това не е свързано с творческа инициатива, а с бюрократични проблеми. Всички творци трябва да имат еднакъв достъп до сцените.

Нещата, които ни вълнуват не казвам, че ни вдъхновяват. Занимавам се с документален театър и той е свързан с активен граждански живот. Той се изгражда на основата на документални истории в театрална форма и без прекъсване за реклами.

"Любовта в насрещното" е текст на Здрава Каменова. Тя успява да усети нещо, което вълнува хората истински. Тя пише увлекателно и смешно. В общуването на героите на пиесата изникват свръхестествени отношения. Има хубава реплика: "ако успеем в една връзка да съхраним първото усещане, ще си спестим много разочарования. Търсенето на истината може да направи човек свободен."

Още за документалния театър, за брънките във веригата на създаване на култура и за ценностите в съвременното изкуство - в звуковия файл.

А ето и самият Христо Киров, меценат и собственик на Центъра: 

"Имаме огромна любов към изкуството. Искаме празникът да не спира. Трудностите бързо се забравят, помнят се хубавите моменти. Радостта, която носят зрителите е неизмерима. Тя е несъпоставима с нищо, което може да се получи като благодарност. Трудностите ни изковават. 

Инвестирането в изкуство е приоритет. Имаме духовна, а не материална криза. Видимото развитие е това на технологиите, на материята. Духовното изостава. Тези нации, които инвестират в духовното ще имат превъзходство. Парадигмата "аз", "имам", "искам" трябва да бъде преобърната. Азът е важен, но не трябва да се превръща в самоцел.

Хората, които стоят и чакат държавата да им даде, минават през стълбата на администрацията. Докато хората чакат, ние просто работим, не чакаме, а даваме това, което смятаме, че трябва да дадем. Трябва да заслужаваме това място всеки ден, с действията си, с усилията си. Имаме подкрепата на публиката... Но духовността не може да се мери с пазарни измерители."

Още за пътя на Сити Марк Арт център и новите моменти в работата им, както и мнението на г-н Киров за Закона за меценатството - в звуковия файл.

Пианистката Лилия Жекова и режисьорът Георги Михалков - в продължение на разговора ни от Сити Марк Арт център:

"Петя и вълкът" бе първата ни музикална приказка за деца. На финала на сегашния ни спектакъл децата пищят като на рок-концерт, нищо, че музиката е класическа. Играем едно след друго две представления, за да можем да поберем публиката.

Концертите ни създават интерес у децата, не можем да ги свалим от сцената. С децата подготвяме нашата бъдеща публика. Страшно много млади артисти избират нашето място. Тук се подслоняват много експериментални музикални прояви. Всичко има място под нашия покрив, стига да е качествено."

Още за новото в репертоара и конкретно за спектакъла "Остри завои" - в звуковия файл.

Деян Балев е млад композитор, с когото ни среща Георги Михалков:

"Той е интересен пример, че при нас идват млади хора и остават най-смислените. Изгради се великолепен екип. При нас е оазис сред пясъчните бури на останалите институции." (Г. Михалков)

"Това е първото театрално представление, за което пиша музика. Записахме я с Венци Благоев. Иначе се занимавам с музикално продуцентство, ориентирам се към метъл-жанра. Имам и свои песни. Догодина - постановката на Г.Михалков за "Тримата братя и златната неволя". Интересно ми е да създам атмосфера, в която текстът да докосва публиката по-силно. Това е работата на музиката в едно представление."

Какво още иска да напише един млад композитор и каква е работата му като аранжор - в звуковия файл.

Финалът е с прочутата органистка проф.Нева Кръстева и проф.д-р Иванка Нинова:

"В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази зала при абсолютно продадени билети. От съвсем малка съм мечтаела опера, целият живот ми е посветен на операта. (Подробностите - в звуковия файл) По-добре сега да се посветя на младите, посветена съм на учениците си. Благословена съм с тях. Научиха ме на търпение." 

проф.Нева Кръстева: "Студентите трябва да обучават в началото в смирение към великата музика. Срокът за органа е една година - това е невъзможно. Тук можем и да репетираме. Надявахме се, че при липсата на цензура можем да изпълняваме духовните кантати на Бах - нямаме църковна традиция, където да се обвързват традициите. Най-интересното е как се пее Бах. Белкантовата техника не винаги е най-добрата. Тук правим нещо пионерско. Правим и превод на текстовете, за да се разбере какво се пее."

Още за предизвикателствата пред проф.Кръстева и проф.Нинова - в звуковия файл.



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 13.02.25: Някой усети ли еднодневния пазарен "бойкот"?

В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37