Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Колко те харесвам” - поетично-ироничен поглед на шестима художници към заобикалящата ги среда

“Колко те харесвам” е поетично-ироничен поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда. Те показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат, в какво време живеят. Изложбата е част от дългогодишния проект „Автобиография“ на куратора Надежда Джакова.

“По проекта работя от близо 10 години. Той е на тема “Автобиография. Автобиографичното в изкуството. Изследвала съм го чрез свои публикации, които са към Института по изследване на изкуствата към БАН, но и чрез серия изложби, които съм правила в Музея за съвременно изкуство, коментира изкуствоведът д-р Надежда Джакова.Надежда Джакова в Радио София
Темата за автобиографичното в изкуството е важна за нея, защото най-пряко отразява това какво е нашето съвремие и по какъв начин се вижда от художника през личния поглед. “То е много искрено, разбира се, когато говорим за личната история на отделния художник за неговата самооценка и по този начин как го оценяват останалите”, обяснява Надежда Джакова. 

Вече близо 10 години този проект включва множество изложби в Музея за съвременно изкуство. Първата изложба е на Красимир Кръстев - Расим. 
Изборът на художниците, които са включени в проекта, е заради идеята, че е тип ретроспективна изложба. “Това са творби, които се включват не просто като последна серия произведения, а през годините, които са свързани с тази тема”, допълва тя.

В последната изложба, тази на шестимата художници, са включени различни медии - живопис, керамика, видео-арт, фотография, фото колажи.

“Медиите са различни не случайно - в съвременните изкуства изразните средства са различни и стремежът ми тук беше именно да са така обединени. Самата експозиция като се разглежда, не са представени всеки автор поотделно, а напротив - също се смесват и имената, и медиите, както и темите. Към всеки отделно бях поставила конкретни творби, с които да се включат”, обясни още кураторът на изложбата.

Божидар Бончев извежда керамиката от уталитарен модел в постмодернистичен наратив. В „Опитите за портрет“ се оглежда самият художник. Тези автопортрети съдържат в себе си различни похвати на изразяване и разказ – смесица на скулптурна форма и живописно наслагване, основни обеми и интригуващи малки детайли, цветни петна и идеалистични пейзажи.

Георги Ружев обича да се превъплъщава в митологична личност, музикална звезда или киноактьор. Плакатът от 1977 на групата „Секс Пистълс“ и фотоколажът на художника в образа на нейния фронтмен Джони Ротън препраща към анархистките и пънк прояви по време на митинги и шествия от 1990-те, в които Ружев се включва.

Ива Яранова участва в експозицията с портрети на колекционери – хора, които са част от нейната артистична среда. Виждаме не просто ликове на приятели, а ситуация, в която колекционерите са изобразени сред заобикалящ ги магичен свят.

Мариана Василева е мултимедиен артист, който от години живее и работи в Берлин. Във видеото „Никога не носи две дини под една мишница“ тя цитира популярни изрази, използвани от нейната баба. В различен социо-културен контекст днес тези поуки от детството изненадващо се повтарят.

Момчил Георгиев изгражда строго разпознаваема образна система, върху която работи от години – черен плътен контур конструира мъжка глава, контрастираща на пастелен фон. Художникът придава конкретност на тази форма в портрети на приятели – колеги, изиграли важна роля в живота му.

Юлий Таков продължава серията живописни картини, върху която работи през последните две години, като изобразява дългото си пътешествие в една загадъчна реалност. В безкрайната интерпретация на околния свят художникът попада в множество битки и се сблъсква с препятствия, но намира и начини за проеодоляването им.

Още подробности за изложбата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09