„В България има едни дългосрочни, неоползотворени ползи от повишаване на акцизите върху тютюневите изделия. Ако вземем европейските страни като някакво мерило за нас, България има най-ниските акцизи. Някои ще кажат, че при нас и доходите са най-ниски, само че този начин на мислене е много краткосрочен и малко детински. Знаем, че тютюна и тютюнопушенето освен, че са вредни, то е едно натоварване на бюджетите, особено бюджетите на бедните домакинства. Ние не говорим за някакво изконно човешко право или някакво благо, ние говорим за поглъщане на отрова, която е вредна за здравето, вредна е за демографията и е вредна за домакинските бюджети“, каза д-р Събев.
Той цитира изследване, направено през миналата година от Института за икономически изследвания на БАН, според което 1/3 от бедните домакинства дават всеки месец повече от 10% от бюджета си за цигари.
„Те не се хранят пълноценно, не си купуват книги, защото нямат пари, обаче за цигари има. И после като кажем, дайте да ги вдигнем цигарите, за да ги откажете, те казват, че са бедни и ще ги ощетим. Това е детински начин на мислене, който от една страна е грешен, а от друга – обслужва определени финансови интереси“, обясни д-р Димитър Събев.
Той посочи, че в момента в България действа т.нар. акцизен календар. В Закона за акцизите е разписано, че акцизите върху тютюневите изделия ще се вдигнат веднъж през 2025 г. и още веднъж през 2026 г.
„Само че процентите, с които ще се вдигнат са доста ниски. С около 12 стотинки на кутия ще се повиши акцизът“, каза д-р Димитър Събев.
По думите му, прекалено ниският заложен процент за вдигане на акциза няма да реши проблемите с дупката в държавния бюджет, нито ще помогне на пушачите да откажат цигарите.
„Това, за което ние говорим е малко по-амбициозно. Ние не отиваме на нивата на данъчно облагане на цигарите във Франция или в Ирландия. Отиваме там, където в момента се намира Румъния“, посочи д-р Димитър Събев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..