Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

22 ноември, петък от 19:30 часа

Танцовият пърформанс "Шило", изграден върху екзистенциални въпроси, ще се играе в РЦСИ "Топлоцентрала"

Седи ли шило в торба или не - това е въпросът

Яница Атанасова и Боян Бочев
Снимка: Радио София

Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече.

"Седи ли шило в торба или не? – това е въпросът. Целият пърформанс е изграден на базата на въпроси, а въпросът за нас в България е – седим ли или не в торбата със завързани очи? Желанието ми беше да сложа тези въпроси на масата, в случая на танцовия под. Не усещам добре темповете, с които тук, в България, нещата се свързват помежду си, като култура, социум, политика“, разкри Яница Атанасова.
В пърформанса изграден на базата на седенето, всички седим, върху стол, в случая табуретка и очакваме какво може да се случи на нея. Проблемът, който излиза наяве е именно заседналостта. Търсим начин да се движим заседнали, вместо да се изправяме – защо, това е големият въпрос, отбеляза Атанасова.

“Връщайки се към това, което се случи ред Народния театър и случващото се в парламента, нещата са толкова свързани. То е един кръг, който се завърта и от коя страна стоим ние, къде попадаме – от страната на артистите или от страната на тълпата – гневна и неспособна да протестира културно – нещата опират до неразбиране и нетърсене, както и липса на въображение“, посочи тя.

Ето какво още разказа:

“Всичко започна конкретно с One Dance Festival, които ме поканиха и са мои ко-продуценти. Освен тях зад проекта застанаха и РЦСИ “Топлоцентрала” и НФК “Култура“, това са трите звена, продуцентски. За музиканта се спрях на Виктор Илиев – прекрасен композитор, който работи в България по много чуждестранни филмови продукции. Той е авторът на музиката, с него работихме паралелно, но той имаше пълната свобода за всяка една от частите да определи какво е неговото усещане“, каза Яница Атанасова.

Според нея, артистите са от особена важност, защото в пърформанса освен изпълнител, той трябва да може и да коментира нещата, които се случват през тялото му. Затова се доверява на Маря Андърова – хореограф. Участват младите артисти Емилия Радичева, Ник Марков, Нели Георгиева и Александър Гочев. Костюмите са дело на Рая Лъчезарова. Спектакълът "Шило“ ще се играе пред публика на 22 ноември, петък от 19:30 часа в "Топлоцентрала“.

Още един много интересен спектакъл на Яница Атанасова ще се играе на същото място в понеделник, 25 ноември, със заглавие "Ехо? И никой“.

"Той започна през едно желание и усещане на времето – пристигане на желаното място навреме. Спектакълът разглежда личното усещане за време и как то минава вътре в нас – през погледа на тези артисти, които, когато играха за първи път, тогава завършваха, а сега ще е предпоследното му изиграване”, поясни тя.

Още интересни аспекти и за новите проекти, които предстоят за Яница Атанасова, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30