"Голяма част от световните композитори имат свои общества в различни точки на света – общества, които популяризират тяхното творчество и се грижат за това да оставят диря в културната програма на градовете, в които живеят. Такива са обществата на Бетовен, на Брамс, на Вагнер, на Малер. В случая с Николо Паганини, който е вдъхновил почти всички композитори от епохата на романтизма, в неговия роден град Генуа, има едно Общество на приятелите на Паганини, което е в основата на популяризирането на творчеството на този голям италиански композитор по света. Това дружество, както и общината на град Генуа, подемат инициативата "Маршрутите на Паганини" като част от European Cultural Routes, един голям проект на Европейската комисия. Това е маршрут, свързан с пътя на Паганини – пътят, по който е популяризирал този тип музикално светоусещане чрез своите концерти и своите музикални творби. За нас, за Паганини ансамбъл, беше голяма чест да бъдем избрани за посланици в рамките на тази инициатива – посланици на камерната музика и на творчеството на Паганини по света. Аз самият съм член на Обществото на Паганини и за мен лично, не само като концертиращ артист, но и като изследовател на творчеството на Паганини, е чест и отговорност да представям точно камерната му музика - виртуозна, романтична, белкантова. Именно тя ще звучи на концерта ни на 19 ноември в 19.30 часа в Централния военен клуб в София, в рамките Европейския музикален фестивал".
Марио Хосен разказва в това интервю и за знаменития първи гастрол на Паганини във Виена, който води до истерията и модните тенденции, свързани с магията на Паганини. До този момент, тоест до 48-годишна възраст, Паганини почти не е излизал от Италия. Затова виенските му концерти са толкова важни – след тях само в рамките на няколко години Паганини свири във всички големи културни центрове в Европа. Именно във Виена е създаден Паганини ансамбъл, в състава на който са и Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара).
"Ще представим за първи път пред софийската публика Паганини в съвсем различен ракурс от това, което повечето почитатели на музиката познават. Един Паганини, изцяло вдъхновен от операта и традициите на Италия, с елементи на пародия и сарказъм дори, но същевременно много лиричен. Освен Паганини в програмата е българската премиера на творба, написана за нас от Георги Арнаудов, чиято световна премиера беше във Виена, както и музика от Ференц Лист, абсолютен титан на европейската романтика, виртуоз на пианото, който е бил изключително вдъхновен от Паганини, ще изсвирим една негова лирична творба в квартетна версия, специално създадена за нас от Рудолф Леополд", добавя Марио Хосен.
Очаквайте специални интервюта за Радио София с д-р Данило Префумо, музиколог, философ и водещ изследовател на живота и творчеството на Паганини и Микеле Тренти, председател на обществото на приятелите на Паганини “Amici di Paganini”, заместник-председател на конкурса "Паганини" и съветник по културните въпроси на Генуа. Двамата са в София заради Марио Хосен като посланик на музиката на Паганини.
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..