Четирите специалистки по икебана - Гергана Герова-Сейши, Богдана Нейкова-Енко, Мария Колева-Йосуй и Гуна Драгийска-Сюитей ще покажат цветни композиции в модерен стил икебана на школа Согецу. Събитието е вдъхновено най-вече от японския и българския фолклор, но са включени и препратки към други популярни приказни мотиви.
Гергана Герова-Сейши е сертифицирана с най-високата степен на майсторство в областта на икебаната в България – Jonin Sanyo. Тя е лицензиран преподавател в Согецу 2-ра степен (Jonin Sanyo). За изкуството на икебана тя сподели пред Радио София, че се работи предимно с прясно откъснати цветя.
"На практика идеята на икебана и самата дума в превод от японски означава "вдъхвам живот на цветята". Цветята в природата са много красиви, но когато ги откъснем, ние имаме възможност отново да работим с тях и да пресъздадем тяхната красота по различен начин. Това е работата на един човек, който се занимава с икебана – по нов начин да покаже колко красиви са тези цветя", каза Гергана Герова-Сейши.
Първата й среща с икебана е когато посещава през 2007 г. Япония като турист.
"На всеки пет години се провеждат големи конференции на икебана и големите училища правят композиции, които изпълват цели сцени. Някои използват модерни материали, светлини, светлинно шоу", обясни тя.
Този вид изкуство възниква още с будистката религия, но първите училища по икебана датират отпреди 500 години, добави Гергана Герова-Сейши. В Япония в момента има стотици школи по икебана като школата Согецу е сред най-младите от тях.
"Тя е много модерна и затова е една от най-широко практикуваните. През 2015 г. направихме школата Согецу в София, в която се обединихме учителите по икебана", каза Гергана Герова-Сейши.
На предстоящата изложба, четирите специалистки по икебана ще представят цветни композиции в модерен стил икебана на школа Согецу. Композициите са аранжирани в отделни съдове като всяка е свързана тематично с популярна приказка, посочи Гергана Герова-Сейши и предизвика посетителите да изработят своя икебана, вдъхновена от приказка, която могат да занесат и да покажат на майсторите по икебана по време на изложбата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Националнен музей "Земята и хората" и Радио София
Няколко ключови проекта за развитието на образователната инфраструктура са в ход в столичния район "Подуяне“. Предстои изграждане на нов корпус на 143-то Основно училище "Георги Бенковски“ в кв. "Хаджи Димитър“ и ремонт на съществуващата сграда. Разширението е важно, защото интересът към училището е голям. Към него се насочват не само много деца..
Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните райони ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Вечерта ще превали и в крайните..
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..
Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..