В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави, от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата на Музея на изкуството в Meiji Jingu Gaien.
Темата тази година беше „Mirror” (Огледало), а българското участие носи името „Echo” („Ехо“), вдъхновено от легендата за Нарцис и нимфата Ехо.
Видеото изследва двойствената природа на идентичността чрез нетрадиционна комбинация от 3D мапинг и кинематография – рядко срещан подход в мапинга. Екипът снима видеото в специализирано студио за подводни снимки, в огромен аквариум, където главно действащо лице е акробатичната танцьорка София Христова.
Често срещани подходи, като AI халюцинации и ефекти са елиминирани и се разчита изцяло на суровото движение на тялото под вода, театралните заложби на главната героиня и доброто кинематографско заснемане, дело на оператора Росен Савков. Впоследствие материалът се обработва и налага върху сградата на Музея и се добавят се 3D анимациите, които да завършат творбата.
Кадрите са специално заснети в пропорциите на сградата и след обработка и 3D анимация, видеото се проектира върху сградата на Музея. Този подход отличава творбата на студиото от останалите участници. Режисьори са най-младите членове на екипа на Elektrick.me – Катрин Красимирова (26) и Христина Иванова (24). Специално създадената музика за творбата е дело на композиторa Давид Кокончев.
Повече за отличената творба чуйте в звуковия файл.
Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..
От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...
На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист, публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..
Фини прахови частици, азотен диоксид и застой на въздушните маси в софийската котловина – проблем познат още под името "смог". С настъпването на зимните месеци милиони граждани у нас се сблъскват със задушаващата атмосфера на големия град, която в някои случаи се оказва не просто опасна за здравето, но и смъртоносна. В мисията за контрол на..