Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 23 ноември във френската столица

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Снимка: Мира Арнаудова

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само.

За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“, както и в София в рамките на Софийските джаз дни. Даниела стана част и от поредицата Musicology Live на Мартен Роберто и Радио София.

Тя гостува в Радиокафе, където говорим за творческия процес с Милен Кукошаров, Димитър Семов и Михаил Иванов, прекрасните музиканти от квартета на Даниела. В албума „Naïve” песните са нейни, с изключение на една, която е на Милен Кукошаров.

„Ако аз, като автор на песните в албума, съм нетърпелива и изпълнена с вълнение да чуя музиката си през сърцата на джазмените, с които работя, то накрая музиката звучи в пресечната зона между четирима ни. Всеки носи в себе си широка музикална библиотека, която съчетава различни стилове и когато четиримата сложим „на масата“ собствения си „багаж“, се получава нещо, което не е имало как да предвидя и всичко това много ми харесва“,споделя Даниела и добавя, че в две от песните в албума има и гост – изпълнител.

„Това е виолончелистът Кристиан Чернев. Много исках да добавя този инструмент. Mного красив е звукът на виолончелото, много романтично ми звучи, много запеваемо и се обърнах към Милен с молба да разпише едни линии за виолончелото и се получи красиво. Негов е изборът на Кристиан“.

Заглавието на албума си е на Даниела – „винаги много съм харесвала чистата детска наивност, каквато няма как да постигнем като възрастни. Но мой личен избор е да я запазя колкото се може повече у себе си. Бидейки наивна, ми е по-лесно да общувам с хората.  Наивността за мен е вид неподправеност, по-голямо доверие без предубеждения в един свят, в който всеки се пази сякаш с щит. Музиката е истинският щит за тези, които се занимават с нея, които я търсят и общуват с нея. Да създаваш музика – за мен това е като потапяне в чиста фантазия, където плуваш в свои води и нещата наоколо са съвършени“.

На 23 ноември Даниела Белчева ще пее в Париж в рамките на фестивала Jazzy Colors.

“Международен форум, в рамките на който всяка държава, която има културен център в Париж, представя нещо стойностно от изминалата година. Ние ще свирим в едно много интересно концертно пространство, много парижко – между зала и бар, във формата на кораб. Програмата ще е с фокус върху “Naïve”, но ще има и песни от по-ранните ми албуми“, разказва Даниела.

Чуйте цялото интервю, за да разберете какво ще бъде музикалното продължение на проектите на Даниела Белчева, колко съзерцателна и мечтателна е родната й Варна през зимата, колко е сходна със Скандинавието, където Даниела е живяла и работила немалко години и как ще улови тази атмосфера в песен.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15