Един от акцентите беше представянето на първоначални резултати от изследване на архива на БФЖ, проведено от Леа Вайсова, доктор по социология и гл. ас. в Софийския университет. То анализира документацията на всички 561 подкрепени проекта от Фонда от създаването му през 2004 до 2023 г. Данните показват, че финансовият растеж на БФЖ за 2023 спрямо 2004 г. е 75 пъти (~ 7500%). Разкриваха се и ключови моменти на ръст в подкрепата на новосформирани организации, като най-впечатляващ е броят на подкрепени проекти за 2018 г. – 81 проекта, 47% от които са на нововъзникнали организации и неформални колективи.
Тази подкрепа идва в отговор на атаките срещу Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (т. нар. Истанбулска конвенция), а големият брой нови организации е доказателство за мобилизацията на гражданската и активистка енергия. Пълното изследване предстои да бъде публикувано.
По време на дискусията представителки на организации, подкрепени от БФЖ поставиха тези данни в контекста на истинските истории от работата си. Мария Николова от сдружение „Хаячи“ в гр. Нови пазар разказа как благодарение на лекция на БФЖ преди 20 години, група жени от техния регион се вдъхновяват и регистрират организацията си.
Днес те работят активно с ромската общност, осигурявайки здравни услуги за неосигурени бременни жени и млади майки, и демонстрират как сътрудничеството с местните власти може да доведе до институционални промени.
Олга Минева от фондация Emprove, подчерта необходимостта от дългосрочна административна подкрепа за организациите.
Благодарение именно на този тип подкрепа, предоставена от БФЖ, Олга и екип от доброволци създават общност от жени, преживели и преодолели насилие и превърнали се в ролеви модели за други пострадали.
Камелия Ценева от сдружение “Леспектра“ сподели, че подкрепата от БФЖ е дошла в критичен момент за ЛГБТИ общността, която е обект на все по-чести атаки през последните години. Организацията цели да покаже връзките между различните борби на разнообразните групи жени, като насърчава сътрудничество и солидарност.
До какви изводи са стигнали експертите в Международната конференция, разказа Рая Раева от отд. „Комуникации“ при БФЖ, според която, ако погледнем назад във времето, ще видим, че са постигнати немалко успехи.
„Вече можем да говорим, че в България съществува доста силно феминистко движение. Все повече организации, феминистки, не се притесняват да се заявяват по този начин и да работят по теми свързани с всякакви пресечности по правата на жените, на уязвимите групи, на ЛГБТ общността, ромските жени, транс жените и пр. Имаме все още много работа и много трудности пред себе си“, заяви тя.
Какви са начините човек от посочените уязвими групи да се свърже с БФЖ, всеки ли може да го направи или трябва да е от името на организация?
“Ние подкрепяме организации, не предлагаме специализирана индивидуална помощ. Мисията ни е да подкрепяме организации, колективи и активисти, които работят на терени, работят на първа линия, защото смятаме, че те най-добре познават предизвикателствата и общностите, с които работят“, уточни Раева.
Още подробности, чуйте в интервюто на Петя Калнакова в звуковия файл.
Днес ще бъде слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони. Само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София - около 30° . По Черноморието ще бъде слънчево. Преди обяд ще..
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...