Един от акцентите беше представянето на първоначални резултати от изследване на архива на БФЖ, проведено от Леа Вайсова, доктор по социология и гл. ас. в Софийския университет. То анализира документацията на всички 561 подкрепени проекта от Фонда от създаването му през 2004 до 2023 г. Данните показват, че финансовият растеж на БФЖ за 2023 спрямо 2004 г. е 75 пъти (~ 7500%). Разкриваха се и ключови моменти на ръст в подкрепата на новосформирани организации, като най-впечатляващ е броят на подкрепени проекти за 2018 г. – 81 проекта, 47% от които са на нововъзникнали организации и неформални колективи.
Тази подкрепа идва в отговор на атаките срещу Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (т. нар. Истанбулска конвенция), а големият брой нови организации е доказателство за мобилизацията на гражданската и активистка енергия. Пълното изследване предстои да бъде публикувано.
По време на дискусията представителки на организации, подкрепени от БФЖ поставиха тези данни в контекста на истинските истории от работата си. Мария Николова от сдружение „Хаячи“ в гр. Нови пазар разказа как благодарение на лекция на БФЖ преди 20 години, група жени от техния регион се вдъхновяват и регистрират организацията си.
Днес те работят активно с ромската общност, осигурявайки здравни услуги за неосигурени бременни жени и млади майки, и демонстрират как сътрудничеството с местните власти може да доведе до институционални промени.
Олга Минева от фондация Emprove, подчерта необходимостта от дългосрочна административна подкрепа за организациите.
Благодарение именно на този тип подкрепа, предоставена от БФЖ, Олга и екип от доброволци създават общност от жени, преживели и преодолели насилие и превърнали се в ролеви модели за други пострадали.
Камелия Ценева от сдружение “Леспектра“ сподели, че подкрепата от БФЖ е дошла в критичен момент за ЛГБТИ общността, която е обект на все по-чести атаки през последните години. Организацията цели да покаже връзките между различните борби на разнообразните групи жени, като насърчава сътрудничество и солидарност.
До какви изводи са стигнали експертите в Международната конференция, разказа Рая Раева от отд. „Комуникации“ при БФЖ, според която, ако погледнем назад във времето, ще видим, че са постигнати немалко успехи.
„Вече можем да говорим, че в България съществува доста силно феминистко движение. Все повече организации, феминистки, не се притесняват да се заявяват по този начин и да работят по теми свързани с всякакви пресечности по правата на жените, на уязвимите групи, на ЛГБТ общността, ромските жени, транс жените и пр. Имаме все още много работа и много трудности пред себе си“, заяви тя.
Какви са начините човек от посочените уязвими групи да се свърже с БФЖ, всеки ли може да го направи или трябва да е от името на организация?
“Ние подкрепяме организации, не предлагаме специализирана индивидуална помощ. Мисията ни е да подкрепяме организации, колективи и активисти, които работят на терени, работят на първа линия, защото смятаме, че те най-добре познават предизвикателствата и общностите, с които работят“, уточни Раева.
Още подробности, чуйте в интервюто на Петя Калнакова в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..