Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 26 ноември от 19:30 часа

Премиерната прожекция на филма "Двигателят в нас" е в кино "Влайкова"

Двама запалени колоездачи очакват с усмивка кинопремиерата

В предаването  "Радиокафе" отново поставяме акцент върху темата за колоезденето, като алтернативен начин на придвижване в града.
Поводът е премиерната  прожекция в България на филма „Двигателят в нас“ (The Engine Inside), която се организира от сдружение "За Земята" и Tumba Solutions.
Събитието е част от работата на "За Земята" за чист въздух чрез чист транспорт.

Многократно награждаваната пълнометражна документална творба на Anthill Films разказва историите на шест обикновени хора от различни части на света, които са прегърнали колоезденето като начин за преодоляване на трудни лични и системни предизвикателства.

Чрез преживяванията на героите филмът разкрива често пренебрегвания потенциал на това над 200-годишно изобретение на две колела, изследва въздействието му върху широк кръг от глобални проблеми, като например физическо и психическо здраве, социално-икономическо неравенство и промените в климата и способността му да променя животи.

"Двигателят в нас" провокира зрителите да преосмислят собствената си гледна точка. Можем ли да намерим в нас трансформираща сила, която да се отключи чрез простото въртене на педалите, която да ни води към изграждането на по-добър свят за всички?

Драгомира Раева от сдружение "За Земята" сподели, че колелото може да е средство за придвижване дори в зимни условия, защото според нея всичко е въпрос на добра екипировка: "Винаги можеш да имаш едно добро яке за дъжд, панталони, които те предпазват, добри ръкавици…".

Авторите на филма са от канадска компания, но представените истории са на хора от цял свят – човек от Канада, жена от Аляска, жена от Кайро, мъж от Ню Йорк, от Гана, жена от Колорадо. Все различни хора, с различен житейски път и различно излъчване, разказа Драгомира Раева.

Разказът на тези хора набляга на усещането, което колелото им дава като усещане в ежедневието, а не за това, че то е машина чрез която можем да смекчим ефектите от променящия се климат, нито за факта, че градовете са претъпкани от коли и велосипедът е начин да облекчим този трафик и да дишаме по-чист въздух. Интересно е, че техният личен избор да карат колело не идва от това, че те са еколози, защитници на природата или супер осъзнати какви са глобалните предизвикателства", подчерта тя.

Всеки има лична история с колело и обикновено тя започва от детството. Именно такова е и основното послание на филма – към всеки човек, който е научил дете да кара колело и му е помогнал да открие двигателят в себе си.

Драгомира Раева разказа и как тя е усвоила умението да кара колело от своя баща.

"Не ми беше много приятен самият процес на учене, но самото  усещане да си на колелото, да се движиш със собствената си сила, да усетиш вятъра в косите - това беше нещото, което ме грабна", коментира тя. По-късно колелото е нейното средство като радетел за по-чист въздух. Убедена е, че колелото е гениално изобретение и отговор на толкова много предизвикателства в нашия живот.

  • Българската премиера на филма  "Двигателят в нас" ще бъде на 26 ноември в кино "Влайкова" от 19:30 ч.
Входът е свободен. 

Целият разговор на Боян Бочев с Драгомира Раева, може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00