В предаването „Радиокафе“ се срещаме с Рада Вазова и Рая Господинова – създателки на чисто ново изобретение в интернет – "КултурКаст“ – подкаст за култура.
Две съмишленички на 17 и 18 години, решават да обединят усилията си и знаковите фамилии, за да направят нещо значимо, ново и събуждащо любопитството на галопиращия в интернет слушател.
"Решихме да направим нещо, което би предизвикало интерес и което и нас самите ни интересува. Говорейки за нещата, които нас ни интересуват, всъщност е прекрасен способ да се покажем и като Рада и Рая не само като Вазова и Господинова“, разкриват момичетата.
“КултурКаст“ и неговата цел
Две интелигентни млади момичета говорят за литература, за танц, за театър, за култура, споделяйки това, което ги е впечатлило, харесало, както постановката "Бурята" на Боб Ръсел, която впечатлява Рая Господинова с това, че е нещо нетрадиционно за българската сцена, като сценография, звук, картина и актьорска игра.
Рада Вазова е свързана с магията на танца и дори мисли в движение.
"С танца се запознах преди около две години, с джаза, с неговия бунт, неговата живост. Чрез него започнах да мисля много бързо. Първо ми се "отвързаха" краката в последствие и мисълта. В момента се опитвам да го интегрирам в ежедневието си по-често. Започнах да танцувам танго наскоро, искам да опозная колкото се може повече стилове“, разказа тя. Като усещане сравнява с литературата – от поезията в джаза, към прозата в тангото.
С "КултурКаст“ искаме да покажем, че и хората на нашата възраст могат да говорят за култура и има какво да кажат, заявиха младите дами.
Рая Господинова ще продължи своя път в литературата, има интерес и към атропологията.
Рада Вазова ще продължи в сферата на изкуството и театъра, но преди да станеш театровед или литературовед, първо трябва човек да бъде философ, отбеляза тя.
Ще се възползват ли от свободата, която младите хора днес имат, да се реализират извън България, чуйте в разговора.
"КултурКаст" е адресиран както към връстниците им, с които са близки по мислене в света, който споделят, така и към по-възрастните, на които подкастът също би бил любопитен.
"Защото нашето поколение често е заклеймявано в неспособност да прави каквото и да е“, посочват те.
Как Рая и Рада биха вложили усилията си в бъдеще за създаване и разпространяване на качествено съдържание, чуйте в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..