Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут).
Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната.
Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на анкета, в която са участвали анонимно общо 206 души - журналисти, редактори, медийни експерти.
Факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите са немалко, отбеляза пред БНР-Радио София журналистът от БНР Илия Вълков, автор на анализа, член на УС на АЕЖ-България и преподавател в УНСС. Сред тях е професионалната среда, отговорностите, натискът от различни посоки и естество (икономически, политически), регулациите, стандартите, сроковете, липсата на фиксирано работно време, отразяване на тежки и драматични събития и теми.
По психическо натоварване Вълков сравни журналистите с лекарите: "Може би не лекуват и не спасяват хора като медиците, но можем да кажем, че оздравяваме демокрацията".
Авторът на анализа отбеляза още, че по-младите журналисти сякаш са малко по-твърди при посрещането и понасянето на стреса, но от друга страна, "медийната месомелачка" кара много от тях бърза да напуснат.
"От една страна се забелязва политизация на медиите, от друга – медиизация на политическото пространство. Някои журналисти стават политици, депутати. Хора от политиката пък стават водещи по телевизия, на подкаст или имат Ютюб канал. Има тв проекти на партии, които спряха да функционират", коментира Вълков.
По думите му голяма част от политиците отказват да дават интервюта. Практиката на фейсбук изявления възпрепятства възможността за задаване на въпроси, от които се вълнуват гражданите.
"Изследването не дели медиите на части и обществени – каза още Илия Вълков. – И все пак в обществените като че има повече свобода за честна и открита журналистика."
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Заедно с водещия Константин Лавсов..
Кметът на София Васил Терзиев назначи днес арх. Богдана Панайотова за главен архитект на Столичната община. Арх Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия, след прозрачен конкурс пo реда на Зaĸoнa зa държавния служител и Наредба за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавните служители, в три кръга - тест, практически..
По-рано през деня се състоя тържествена церемония по връчването на знамето на 22-ят ученически гвардейски отряд към Средно училище “Васил Левски”, в гр. Елин Пелин. Събитието се състоя на централния площад на града под патронажа на президента на Република България Румен Радев. На мястото имаше множество жители и гости на общината, а началото на..
На 17 април предстои вторият благотворителен концерт, в който ще участват български групи и музиканти, в подкрепа на своя колега, рокаджията Янко Бръснаря, който след тежък инсулт е в тежко здравословно състояние. Събраните средства от концерта ще отидат за лечението му. Екипът на "Добър вечер, София“ гостува със своето открито студио на..
Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..
На 17 април от 19.00 часа в зала 1 на НДК 91. Немска езикова гимназия „Професор Константин Гълъбов“ ще отбележи 65 години от своето създаване и 30 години от откриването на Немския отдел в училището. Празникът е под надслов “Пътят към успеха” и ще събере заедно ученици, учители, възпитаници, официални лица, посланици и гости, за да отпразнуват..
Втората премиера на спектакъла “Горчиво“ в Младежкия театър “Николай Бинев“ е на 25 април на Камерна сцена. “Горчиво!” е една история за любовта и всички абсурдности, които неизбежно я съпътстват. Пиесата на Орлин Дяков “Горчиво!” ще пренесе своята публика в сватбения ден на една двойка. Момент на паника води младата булка до решението да..