Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който работи денонощно. Най-голямото предизвикателство, с което трябва да се справят социалните екипи, е нежеланието на голяма част от бездомните хора да бъдат настанени временно в центровете на общината, каза Йовчева.
"Някои от тях са приели улицата за свой дом. Някои казват, че са за малко и са от провинцията, и ще се завърнат в градовете, от които са. Други са свикнали и създали свой уют и взаимоотношения помежду си. При нас, в тези социални услуги, има правила, които трябва да се спазват и ако човекът е с някакви зависимости трудно се адаптира", обясни Йовчева.
Тя посочи, че дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" работи в партньорство с неправителствени организации и общинските болници, така че, ако даден бездомен човек има нужда от лечение, той може да го получи.
"Тези хора нямат здравни осигуровки. Те са предимно в тежко здравословно състояние, а понякога и със зависимости. Работим с Центъра за психично здраве "Проф. Шапковенски", работим с Първа, Втора, Четвърта и Пета градска болница, както и с болниците за долекуване, така че да можем комплексно да обгрижим даден човек", каза Мина Йовчева.
Тя добави, че лицата имат право да останат в центровете за временно настаняване от 3 до 6 месеца. Ако нямат доходите те не заплащат такса, а ако работят – таксата е минимална.
На територията на София функционира и кризисен център. Всяка зима Столичната община осигурява и топъл обяд на бездомни хора, добави Мина Йовчева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..
Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..