Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се позволява на такива места, отредени за зелени площи и градинки, да може да се строи. Преди 4 г. собственикът на имота предприема действия за промяна на подробния устройствен план и намерения за строителство.
„Ние започнахме да се съдим за въпросната градинка. Беше пределно ясно, че ще загубим, тъй като собственикът е в правото си и законът го защитава. Но някой назад във времето е разрешил да бъде сменено предназначението. И сега единственото решение е Столичният общински съвет да предложи заменка на собственика на имота и да го вкара трайно като зелена площ“, сподели Емил Димитров, жител на квартала.
Той допълни, че до момента са събрани 3600 подписа на живеещи в района, като ще продължат с акциите си с блокиране на движението по бул. „Драган Цанков“ и бул. „Жолио Кюри“, докато не бъдат удовлетворени исканията им.
В същото време граждани от ул. „Опълченска“ изразяват пети месец недоволството си срещу проекта за реконструкцията й и най-вече тесните площи, по които трябва да преминават пешеходците.
„Тротоарът ще бъде по-малък от входната врата, през която преминават общинските съветници. Как там ще минават ученици, как ще минават жителите и хора в неравностойно положение? Има къде да се погледне проекта и да се увеличат тротоарите за сметка на пътните платна“, каза Кристина Манева, живееща в близост до улицата.
Тя посочи, че имат малък напредък с провелата се вчера среща със зам.-кмета по направление „Правен и административен контрол“ и вр.и.д. по направление „Обществено строителство“ Никола Лютов, който е поел ангажимент за преразглеждане на ключовите точки със стесняване на тротоарите. Кристина Манева допълни, че са стигнали до извода, че протестите пред Столичната община и районната администрация са по-резултатни от акциите на самата улица.
Същевременно столичните общински съветници провеждат редовното се заседание, което отново започна със закъснение и забавяне с приемането на дневния ред.
Снимки: Златина Петкова
Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..
На 25 януари 2025 г. Деница Серафим ще изнесе съвместен концерт с италианската група Corde Oblique (Наклонено сърце) пред софийската публика. Деница Серафим е родена във Варна, където завършва Националното училище по изкуствата "Добри Христов“ през 1998 г. През 2002 г. се дипломира в Националната художествена академия в София, със специалност..
На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов. Тази година събитието е посветено на просветителската и издателската дейност на Николай Райнов и приносът му към полиграфията. Николай Райнов е многопластова личност, която никога не се захваща само с една дейност. За много българи той е по-познат..
Какво представлява сноукайтът и как може да бъде от полза на хората които го практикуват? По темата ни разказа повече Стефан Йорданов в предаването “Спортна среща“. Сноукайтът се практикува през зимата в съчетание със сноуборд или ски . Самият кайт представлява малък парашут и всъщност в съчетание със сноуборд или ски, позволява да се..
От 27 януари до 1 февруари 2025 г., петима творци ще покажат своите интерпретации за ритуалите на кукерите. Изложбата "Злогонене“ е на авторите Алекси Иванов, Александра Камбурова, Ана Аврамова, Михаела Михайлова и Михаил Тенев. И петимата се занимават с различен вид изкуство, сподели пред Радио София Александра Камбурова. "И преди самата изложба..