Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се позволява на такива места, отредени за зелени площи и градинки, да може да се строи. Преди 4 г. собственикът на имота предприема действия за промяна на подробния устройствен план и намерения за строителство.
„Ние започнахме да се съдим за въпросната градинка. Беше пределно ясно, че ще загубим, тъй като собственикът е в правото си и законът го защитава. Но някой назад във времето е разрешил да бъде сменено предназначението. И сега единственото решение е Столичният общински съвет да предложи заменка на собственика на имота и да го вкара трайно като зелена площ“, сподели Емил Димитров, жител на квартала.
Той допълни, че до момента са събрани 3600 подписа на живеещи в района, като ще продължат с акциите си с блокиране на движението по бул. „Драган Цанков“ и бул. „Жолио Кюри“, докато не бъдат удовлетворени исканията им.
В същото време граждани от ул. „Опълченска“ изразяват пети месец недоволството си срещу проекта за реконструкцията й и най-вече тесните площи, по които трябва да преминават пешеходците.
„Тротоарът ще бъде по-малък от входната врата, през която преминават общинските съветници. Как там ще минават ученици, как ще минават жителите и хора в неравностойно положение? Има къде да се погледне проекта и да се увеличат тротоарите за сметка на пътните платна“, каза Кристина Манева, живееща в близост до улицата.
Тя посочи, че имат малък напредък с провелата се вчера среща със зам.-кмета по направление „Правен и административен контрол“ и вр.и.д. по направление „Обществено строителство“ Никола Лютов, който е поел ангажимент за преразглеждане на ключовите точки със стесняване на тротоарите. Кристина Манева допълни, че са стигнали до извода, че протестите пред Столичната община и районната администрация са по-резултатни от акциите на самата улица.
Същевременно столичните общински съветници провеждат редовното се заседание, което отново започна със закъснение и забавяне с приемането на дневния ред.
Снимки: Златина Петкова
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..