Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се позволява на такива места, отредени за зелени площи и градинки, да може да се строи. Преди 4 г. собственикът на имота предприема действия за промяна на подробния устройствен план и намерения за строителство.
„Ние започнахме да се съдим за въпросната градинка. Беше пределно ясно, че ще загубим, тъй като собственикът е в правото си и законът го защитава. Но някой назад във времето е разрешил да бъде сменено предназначението. И сега единственото решение е Столичният общински съвет да предложи заменка на собственика на имота и да го вкара трайно като зелена площ“, сподели Емил Димитров, жител на квартала.
Той допълни, че до момента са събрани 3600 подписа на живеещи в района, като ще продължат с акциите си с блокиране на движението по бул. „Драган Цанков“ и бул. „Жолио Кюри“, докато не бъдат удовлетворени исканията им.
В същото време граждани от ул. „Опълченска“ изразяват пети месец недоволството си срещу проекта за реконструкцията й и най-вече тесните площи, по които трябва да преминават пешеходците.
„Тротоарът ще бъде по-малък от входната врата, през която преминават общинските съветници. Как там ще минават ученици, как ще минават жителите и хора в неравностойно положение? Има къде да се погледне проекта и да се увеличат тротоарите за сметка на пътните платна“, каза Кристина Манева, живееща в близост до улицата.
Тя посочи, че имат малък напредък с провелата се вчера среща със зам.-кмета по направление „Правен и административен контрол“ и вр.и.д. по направление „Обществено строителство“ Никола Лютов, който е поел ангажимент за преразглеждане на ключовите точки със стесняване на тротоарите. Кристина Манева допълни, че са стигнали до извода, че протестите пред Столичната община и районната администрация са по-резултатни от акциите на самата улица.
Същевременно столичните общински съветници провеждат редовното се заседание, което отново започна със закъснение и забавяне с приемането на дневния ред.
Снимки: Златина Петкова
Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..
Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..
Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..