Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.
На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас, Пловдив и Варна.
В предаването „Ритъмът на столицата“ разговаряме с режисьора Даниел Ненов и продуцента на филма Дилян Калчев.
"Темата на филма е тясно свързана и с моя лична история, тъй като от най-ранна детска възраст съм израснал с човек в семейството, който е със зависимост към алкохола и винаги на свой гръб съм изпитвал последствията от това. Когато получих възможност да посетя и да видя отвътре в терапевтичен център лечението на резиденти, с две ръце, широко приех идеята и сметнах, че би било много полезно за мен самия, а като цяло и за обществото, да се покаже начина на живот и терапевтичния процес на възстановяване на хора със зависимости, защото още отпреди 20 години са останали закостенели погрешни разбирания, че комуните са място, в което хората се изцеляват, преборват своята зависимост, полагайки обществено полезен труд. Но истината е, че в подобен тип центрове възстановяването идва от самите резиденти, които сами носят отговорност за своето възстановяване, макар да има и терапевти, които им помагат“, разказа режисьорът Даниел Ненов.
Да разясним стигмата, че хората в тези центрове страдат, защото живеят в изолация?
"Има го и погрешното разбиране, че всъщност подобен тип институции са последната алтернатива на един зависим, но истината е, че това трябва да бъде една от първите стъпки, която човек, който е зависим, трябва да предприеме - да постъпи в подобен терапевтичен център, няма нищо страшно, но наистина стигмата е голяма, именно затова, целта на филма е да даде просветление в тази насока", подчерта режисьорът.
Какво представлява ежедневната програма за възстановяване в часовете на един ден, разказа продуцентът на лентата Дилян Калчев.
"Още в началото на деня се обособяват терапевтични групи, в които резидентите се събират със специалист-психолог. Техният най-добър приятел е тетрадката. В нея те описват чувствата си, анализират себе си. Правейки самоанализа те преминават в различни терапевтични групи през целия ден, провеждат се и различни групови арт терапии, театрални школи, които целят да образоват, но и да ги разтоварят от изключително тежките по своята същност, терапевтични групи“, обясни продуцентът и допълни, че полезността е в това, че хората постъпили в терапевтичните центрове преоткриват себе си.
За героите във филма "Чистота или смърт", Делян Калчев разкри:
"За мое щастие имах възможността да се срещна с тях, макар че филмът вече беше заснет, защото искахме да допринесем за допълнително съдържание в нашите социални мрежи, искахме да запишем допълнителни видеа с историите на тези герои извън филма. И наистина бях изключително впечатлен от начина, по който те ме посрещнаха, защото филмът е сниман преди повече от година и освен, че съм го гледал няколко пъти, вече виждах и трансформацията във времето, което е минало докато този филм стигне до продукция, за да бъде готов. Реално те са едни нормални хора, като всеки един от нас, но вътрешно в себе си носят един дълбок проблем. Сред тях са хора с успешен бизнес и професии. Историите, които разказват във филма и след него, са наистина впечатляващи".
Зависимостта тлееща рана ли е или такава, която може да зарасне?
"Истината е, че когато разговаряхме с тях по време на снимките, те може да са се възстановили и в момента да не употребяват вещества, но тази зависимост остава с тях до края на живота им. Те се борят всеки ден да не направят крачка обратно към субстанциите“, посочват от екипа.
Първата премиера на лентата ще бъде в София – 6 декември в кино „Люмиер“ от 19 часа.
Повече за каузата, зад която стои филмът, както и за останалите дати и локации на прожекцията, чуйте от разговора на Надежда Герова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...