Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Код Синьо" - какъв е климатът в нашия дом?

Лора Радкова и Сабина Иванова
Снимка: Даниел Ненчев

Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие. 
Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на аудиторията - чрез прогнозата за времето, за това и проектът е наречен „Код синьо за цялата страна“.


“Опитахме се да разкажем повече за домашното насилие през прогнозата за времето, защото всеки ден, преди да излезем от вкъщи гледаме прогнозата, за да знаем дали да си вземем чадър или да си вземем шапка. Ако следим за знаците на времето, защо да не следим какъв е климатът в нашия дом”, коментира Сабина Иванова. Знаците, по които ние се подготвяме за лошо време навън, са също толкова разпознаваеми и вкъщи. Ако усетим знак, че се влошава обстановката в нашия дом, можем да го разпознаем и да знаем, че имаме нужда от помощ и подкрепа", допълва Лора Радкова. 

Само до септември подадените през телефон 112 сигнали са над 40 хил., към тях не са включени сигналите, които са подадени към специализираните организации, а има две такива. Очакванията са до края на годината тези сигнали да надминат 50 хил., а реалната бройка (на домашното насилие, което включва и неподадените сигнали) вероятно е към 150 хил. Заедно с пернишката организация “Пулс” (които от 20 години се занимават с домашно насилие), двете момичета обръщат внимание на първите сигнали, които показват, че става дума за насилие във връзката.

Сигнали за това, че става дума за насилник (мъж или жена) е грубото отношение с околните хора, както и хората, които го обкръжават, сигнал може да бъде дори и прекаленото внимание към партньора, а също и рязката смяна в настроенията, както и прекалено силните обещания, които могат да се дават в началото на връзката. Всъщност тези сигнали, сами по себе си, са характерни за началото на почти всяка връзка, при насилниците обаче тези хубави моменти се редуват с лоши. В момента в страната ни има 12 центъра за защита на жените, претърпели домашно насилие, а по европейски стандарти те трябва да бъдат поне 28.

“Мен винаги са ме вълнували теми, свързани с някаква социална несправедливост и смятам, че за да бъдем общество, което върви напред, трябва да имаме усещане за сигурност. Мисля, че това е базисно за всеки човек, както всеки заслужава да израстне в едно сплотено и хубаво семейство, защото това те прави продуктивен и градивен”, коментира Събина Иванова.   

Целта на проект “Код синьо” е превенцията, защото насилието, отгледано в една среда, действа на децата в тази среда. "За съжаление повечето случаи, в които се е стигнало до обаждане към 112 или някоя от организациите, почти всички хора са с деца, които са станали преки или непреки свидетели на това и в един момент развиват психологически травми, които след това пренасят в собствените си семейства, когато пораснат. Това е един непрестанен процес, и когато работим като общество за промяната на тази тенденция, тогава можем да говорим за превенция", допълва Лора Радкова.

Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34