Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Код Синьо" - какъв е климатът в нашия дом?

Лора Радкова и Сабина Иванова
Снимка: Даниел Ненчев

Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие. 
Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на аудиторията - чрез прогнозата за времето, за това и проектът е наречен „Код синьо за цялата страна“.


“Опитахме се да разкажем повече за домашното насилие през прогнозата за времето, защото всеки ден, преди да излезем от вкъщи гледаме прогнозата, за да знаем дали да си вземем чадър или да си вземем шапка. Ако следим за знаците на времето, защо да не следим какъв е климатът в нашия дом”, коментира Сабина Иванова. Знаците, по които ние се подготвяме за лошо време навън, са също толкова разпознаваеми и вкъщи. Ако усетим знак, че се влошава обстановката в нашия дом, можем да го разпознаем и да знаем, че имаме нужда от помощ и подкрепа", допълва Лора Радкова. 

Само до септември подадените през телефон 112 сигнали са над 40 хил., към тях не са включени сигналите, които са подадени към специализираните организации, а има две такива. Очакванията са до края на годината тези сигнали да надминат 50 хил., а реалната бройка (на домашното насилие, което включва и неподадените сигнали) вероятно е към 150 хил. Заедно с пернишката организация “Пулс” (които от 20 години се занимават с домашно насилие), двете момичета обръщат внимание на първите сигнали, които показват, че става дума за насилие във връзката.

Сигнали за това, че става дума за насилник (мъж или жена) е грубото отношение с околните хора, както и хората, които го обкръжават, сигнал може да бъде дори и прекаленото внимание към партньора, а също и рязката смяна в настроенията, както и прекалено силните обещания, които могат да се дават в началото на връзката. Всъщност тези сигнали, сами по себе си, са характерни за началото на почти всяка връзка, при насилниците обаче тези хубави моменти се редуват с лоши. В момента в страната ни има 12 центъра за защита на жените, претърпели домашно насилие, а по европейски стандарти те трябва да бъдат поне 28.

“Мен винаги са ме вълнували теми, свързани с някаква социална несправедливост и смятам, че за да бъдем общество, което върви напред, трябва да имаме усещане за сигурност. Мисля, че това е базисно за всеки човек, както всеки заслужава да израстне в едно сплотено и хубаво семейство, защото това те прави продуктивен и градивен”, коментира Събина Иванова.   

Целта на проект “Код синьо” е превенцията, защото насилието, отгледано в една среда, действа на децата в тази среда. "За съжаление повечето случаи, в които се е стигнало до обаждане към 112 или някоя от организациите, почти всички хора са с деца, които са станали преки или непреки свидетели на това и в един момент развиват психологически травми, които след това пренасят в собствените си семейства, когато пораснат. Това е един непрестанен процес, и когато работим като общество за промяната на тази тенденция, тогава можем да говорим за превенция", допълва Лора Радкова.

Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00