Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Моллова за музиката като жизнена необходимост

Проф. Милена Моллова
Снимка: БГНЕС

За музикалната памет на наследника на първия оркестър в България разказва един много специален концерт, с който беше отбелязана 70-годишнината от момента, в който Шуменският оркестър получава статут на Държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов го изгражда в професионално отношение, преди да се върне в София и да застане начело на Симфоничния оркестър на Българското национално радио.

Днес оркестърът се нарича Симфониета Шумен, негов диригент е шуменецът Славил Димитров, а солисти са Милена Моллова, също видна шуменка и цигуларят Тодор Николаев. Точно пресъздадената програма отпреди 70 години включва Първата симфония и Концерта за цигулка на Лудвиг ван Бетовен, както и Третия клавирен концерт на Панчо Владигеров. Тази програма бе представена в Шумен тази седмица и предизвика голям емоционален отзвук.

В предаването „Радиокафе“ на Радио София забележителната пианистка, проф. Милена Моллова разказа, че на този първи концерт преди 70 години солисти са били цигуларят Георги Байнов (от Шумен) и Панчо Владигеров (роден в Цюрих, но израснал в Шумен), „който много обичаше да свири своите композиции и тогава беше в силните си години като пианист. Когато ми предложиха да участвам в тази програма, приех с голямо удоволствие. Много пъти съм изпълнявала Третия концерт на Владигеров, той има прекрасни теми на фолклорна основа и хората винаги си пеят на излизане от залата след концерта“.

Шумен е град с впечатляващи културни традиции. Именно там, през 1850 е създаден първият симфоничен оркестър в България от заселилия се там унгарския емигрант Михай Шафран.

"Шумен винаги е бил отворен към изкуството. Тук Добри Войников поставя първите театрални постановки, тук е създаден първият оркестър, който дава основата за бъдещото развитие. Имат афинитет в Шумен към класическата музика. Искам да кажа и друго - българските оркестри напоследък имат странна съдба, намаляват ги, увеличават ги, закриват ги, но всички искат да имат свой оркестър – голям, малък, какъвто и да е. Знаете ли, един от големите проблеми на зимните концерти в България е, че свирим в студени зали. Но това не ни е спирало – нито нас, нито публиката. Музиката е жизненоважна необходимост – трябва да го знаем, да го разпространяваме и да го култивираме", каза проф. Моллова.

Милена Моллова има изключителна кариера на концертиращ пианист, която продължава вече над 70 години, с награди от най-престижните клавирни конкурси в света като "Чайковски", "Бетовен", конкурса на немската телевизия ARD. Дългогодишен професор по пиано в Националната музикална академия в София, а след това завежда музикалния департамент на Нов български университет.

Повече за спомените й от Шумен, когато е била малка и за първата й учителка Павла Жекова, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40