На днешния ден отбелязваме 133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия (ВМА). Празникът беше почетен с поднасяне на венци пред паметника на загиналите медицински чинове пред сградата на ВМА и награждаване на служители за проявен висок професионализъм.
На събитието присъстваха представители на Президентството, Народното събрание, Министерство на отбраната, Министерство на здравеопазването, НЗОК, БЛС, БЧК, КНСБ, КТ „Подкрепа”, депутати, представители на болници и военни структури, както и други официални гости.
„133 години след нейното основаване, Академията е лидер в здравеопазването – така, както повеляват заветите на нейните основоположници – „да е образец във всяко отношение”.
Болницата е сред най-предпочитаните в страната – статистиката отчита 5000 повече пациента, преминали през стационара и над 220 хиляди направени амбулаторни прегледа.
Посрещаме празника с финансова стабилност, което позволява достойно заплащане на труда на нашите специалисти и инвестиция в бъдещето. През последната година сме вложили над 30 милиона лева в съвременни технологии.
Гордост за нас са курсантите и завършилите вече лейтенанти от първите два випуска „Военен лекар”, както и всички, част от проекта „Военна медицинска сестра”. Те оправдаха нашите очаквания и показаха, че неслучайно носят военната униформа и нейните отговорности.
Колеги, благодаря ви за професионализма и сърцатата работа! За уважението, доверието и взаимната подкрепа между всеки един от нас. Именно това е силата на ВМА и ще продължим да я надграждаме.
Честит празник! Пожелавам здраве и късмет за Вас и семействата Ви!”, пише в поздравителния си адрес ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, началник на ВМА.
Освен това с помощта на дарители е изграден и храм в двора на болницата, който предстои да бъде осветен през следващата година.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..