На референдума, който беше проведен на 17 ноември в община Казанлък, не достигнаха гласовете (40%), за да се вземе под внимание резултатът (гласуваха само 14 на сто), но от Фондация "Проект Бузлуджа" виждат и нещо позитивно.
На въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" около 12 хиляди жители не само изразиха мнението си, но близо 100% са отговорили с Да.
"Продължаваме да работим по проект с европейско финансиране за събиране на истории на участници в построяването. Комуникираме и с местни институции в Казанлък и Стара Загора. Много е важно да се състави и приеме механизъм за управлението и експлоатирането на мястото – коментира пред БНР-Радио София Радослав Илиев от екипа на фондацията.
Организацията е създала видео с конкретна Визия за Бузлуджа, създадена от екипа на световноизвестния проф. Уве Брюкнер.
Илиев обясни, че в момента достъпът до обекта е контролиран. През лятото се проведе фестивалът "Оупън Бузлуджа" в серията събития, чиято цел е обживяване на мястото и преформулиране на отношението към него.
В дискусиите и работата по "чинията" досега са били привлечени около стотина души - експерти с опит от 5 държави.
"Трябва да се изработи форма за управление на този тип наследство. Не може да действаме с традиционните калъпи. Трябва да канализираме и използваме огромния потенциала. Интересната от архитектурна гледна точка сграда може да бъде преизползвана за културни и туристически цели. От това полза ще има целият регион", категоричен е Радослав Илиев.
По думите му, при изработването на Визията е приложен холистичен подход, включени са всякакви експерти и специалисти. Те са реализирали една хипотеза, предложение.
Проф. Уве Брюкнер - флагманът на визията, е учен, но и бизнесмен. Той има творчески и научен интерес, дори личен.
"Вероятно той не е живковист, а вижда потенциала. Сегашното състояние на паметника е резултат на липса на отношение от органите, но и на обществената реакция. Важното е да не се повтарят грешките", коментира още Илиев.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..