Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен".
Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на спорта в училище".
13 от учебните заведения ще бъдат наградени за доброто си представяне.
Зад резултатите обаче, стоят всички директори и учители, които полагат усилия, креативност и ангажираност към насърчаването на физическата активност и здравословния начин на живот сред учениците. Признавайки именно техния труд, сдружението ежегодно отличава най-добрите практики, спрямо предварително обявени критерии.
"Голямата ни цел е повече активности в ежедневието на децата – да опитат нов спорт, танци, балет… Стимулираме ги да се движат. А също така, учебните заведения да създадат партньорства със спортни клубове, да се включат и родители, медии, да бъдат съпричастни и институциите", обясни пред БНР-Радио София Румяна Киризиева, координатор на кампанията и част от екипа на "BG Бъди активен".
Чуйте разговора на Златина Петкова.
Наградените:
През тази година отличени са по три учебни заведения, разделни в 4 категории, спрямо населено място, в което се намират и типа на учебно заведение.
В най-малките населени места (с население до 5000 души), където предизвикателствата са най-големи, 4 учебни заведения се отличиха със своите усилия. Това са:
Като се вземат предвид специфичните предизвикателства и възможности във всяко населено място в категория “Малки градове” (до 30 000 души население), отличени са:
В големите градове, “битката” за титлата “Най-активно учебно заведение” бе най-ожесточена, като там журито оцени най-високо представянето на:
В специална категория “Детски градини”, за своите усилия и креативност призове получават:
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..