Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цвета Таманова, клиничен психолог и психотерапевт:

Човек е агресивен, когато е тревожен

Цвета Таманова
Снимка: Христина Иванова

Живеем в море от прояви на насилие и агресия. Национално представително проучване от преди три години, направено по поръчка на УНИЦЕФ, показва, че всяко второ дете до 18-годишна възраст у нас е преживяло насилие под някаква форма.

В проучването водещо място заема емоционалното насилие, следвано от физическото насилие в училище. След тях се подреждат общностното насилие и домашното насилие над децата.

Темата за насилието сред децата стана отново актуална след нова поредица от новини, свързани с агресия от страна на тийнейджъри в столичен мол, извършен според разследващите с особена дързост и цинизъм. 

“С насилието не може да се свикне, а може да се формират различни норми, правила, различни граници на общуване, които за съжаление, биха могли да включват много аспекти на агресията и тя да бъде по-приемлива като израз, като начин, по който да се заяви човек", посочва Цвета Таманова, клиничен психолог и психотерапевт.

Тя обясни, че агресията е част от развитието на децата още от самото раждане. Бебето може да е агресивно, да се опитва да се отстоява, но всъщност в юношеството това може да ескалира до степен, в която да достигне до форма на жестокост, защото пряко се свързва с тревожността.

“Много често човек е агресивен, когато е тревожен, уплашен и няма други по-зрели и по-щадящи, по-добри стратегии за справяне”, казва тя и допълва, че много често децата са се сблъскали в семействата си с някаква форма на агресивност, която може да бъде всякаква, включително и неглижиране.

“Когато едно дете е неглижирано, не достатъчно е инвестирано като внимание, време, отношение на родителите към него, то много често отреагира тази отхвърленост през агресивността”, казва тя.

Психоложката посочи също, че родителите разглеждат децата като свое продължение и затова много често защитавайки детето си, защитават всъщност себе си.
Правилният подход, в ситуация, в която детето проявява агресия, е да не се омаловажава случилото се.

“Дори и инцидентно да е (проявено агресия), това е показател за това как се справя със собствените си емоции детето и как се свързва с другите хора то. Това е показател за нещо, което е било допустимо за него, дори и инцидентно да е. Така че, ако това бъде прието за норма, то каква е гаранцията, че няма да го направи още веднъж или че дори няма да ескалира в усещане за безнаказаност и жестокост”, допълва тя.

Може ли да бъде овладян проблема с тийнейджърската агресия? Каква е ролята на родителите и правилният подход, когато се забележат симптомите - чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зимата се завърна със сняг и ниски температури

Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 07.04.25 в 07:35
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00