Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все по-малко желаещи у нас да станат донор на генетичен материал

Снимка: pixabay.com/bg

В двата най-големи български града - София и Пловдив се проведе Национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана от Изпълнителната агенция "Медицински надзор" и Фондация "Искам бебе". Целта е да се повиши осведомеността за значението на донорството на генетичен материал, както и да се насърчи диалога между държавата, медицинските специалисти, пациентите и обществото.

Подобряване на ефективността на процедурите по асистирана репродукция и намиране на устойчиви решения за подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми беше фокусът на конференцията тази година. Говоренето по темата е недостатъчно, каза пред Радио София Иванка Динева – изпълнителен директор на ИА "Медицински надзор".

"Хората не знаят къде да попитат, не знаят, че ако дарят генетичен материал няма да се разклати здравето им, а напротив. Хората трябва да знаят, че преди да станат донори ще им бъдат направени безплатни изследвания. Т.е. човек освен, че може да даде шанс за живот за създаването на едно дете, той ще бъде спокоен и за собственото си здраве", обясни Иванка Динева.


Хората, които имат нужда от генетичен материал под никаква форма не получават финансиране от държавата, изтъкна адв. Мария Янева - председател на фондация "Искам бебе".

"От фондация "Искам бебе" в над 50 общини създадохме общински програми за финансиране, които да включват и тези пациенти, които имат нужда от донорски генетичен материал. Това е финансиране от 1500 до 3500 лева, което е крайно недостатъчно, то не може да покрие само обезщетението, което се заплаща на донора", посочи адв. Янева.

Тя добави, че през миналата година е увеличена възрастта на желаещите да станат донори на генетичен материал до 38-годишна възраст.

"Това е крайно необмислено, тъй като във фертилен аспект жените са по-продуктивни до 33-35 години максимум. На 38 години една жена, която тепърва решава да стане донор, аз не мисля, че е много удачно. От там пада и успеваемостта на процедурите с донорски генетичен материал", уточни адв. Мария Янева.

Тя добави, че поради липсата на донори у нас, често се прибягва до генетичен материал от чуждестранни, европейски банки. Той пристига в България замразен, което означава, че не винаги при размразяването му има здрав ембрион.

Според адв. Мария Янева са необходими поправки в Наредбата, за да могат да бъдат поети за финансиране пациентите, които имат нужда от генетичен материал.

Конференцията поставя началото и на мащабна национална информационна кампания, която ще обхване медицинските университети в цялата страна.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03