Клуж е и истински шампион по привличане на европейски средства и тяхното видимо смислено усвояване.
Кмет на града е Емил Бок, който освен всичко останало, е бил и премиер на Румъния в периода 2008 – 2012, издигнат от Демократичната либерална партия. Той е и дългогодишен член на делегацията на Румъния в Европейския комитет на регионите. Става кмет на Клуж за първи път през 2004, побеждавайки на втори тур досегашния градоначалник. През 2012 се връща в местната политика и отново става кмет на Клуж – Напока. И така до днес.
Разговорът ни започва от София – „за мен това е един прекрасен европейски град, с голям потенциал, в който самите хора като знания и професионализъм са много ценен капитал с европейски измерения“.
И продължаваме с това как Клуж успява да задържи младите хора и да се развива. Ето какво разказа специално за Радио София Емил Бок.
„Първо имахме визията, после изградихме стратегията и след това – план за действие. Искахме Клуж да предлага най-добро качество на живот в цяла Румъния и да задържим хората в града. Оттам започнахме – да предоставим на гражданите причини да останат, да имаме най-доброто образование, най-добрата възможна здравна система, най-добрата инфраструктура, най-доброто управление за хората в Клуж – Напока. Такава беше визията ни. Следваше въпросът КАК? Ние сме добри в образованието и в иновациите. Вече не сме силни в тежката индустрия, както беше по времето на комунизма. Имаме обаче 10 университета – държавни и частни и затова решихме, че икономика, базирана на знанието е основният двигател за развитието на града. Скоро имахме най-много IT специалисти на глава от населението в цяла Европа, защото изградихме политики и инициативи за привличане на млади хора, които да живеят в Клуж и да работят в нашия иновационен хъб. И сега този хъб е ключов за Източна и Централна Европа“.
„Използвахме най-вече средства от ЕС. Клуж е на първо място в Румъния по привличане на европейски фондове - по различни програми и в различни аспекти. Казахме на жителите на Клуж така – за всяко евро, което вие плащате, ние ще привлечем 4 от европейски фондове. Така че беше екипна работа – как да използваме средства от Европейския социален фонд за подобряване на качеството на живот в нашия град, да го модернизираме, да предоставим на хората свободата да останат.
„Ние успяхме да запазим броя на нашите жители и даже да увеличим населението в нашия град, който е вторият най-голям в Румъния. Успяхме, защото дадохме на хората причини да останат. Ако се фокусираш върху това, от което те имат нужда и започнеш от добрите заплати – и тук изследванията и иновациите се оказаха правилния поход, и продължиш с качеството на живот – добро образование за децата на жителите на града, добри детски градини, добро здравеопазване, инфраструктура, управление близо до хората, добра атмосфера, добър vibe – ако постигнеш това, хората ще изберат да останат. Трябваше да избираме между еднопосочен билет за Европа или такъв с отиване и връщане“.
„Всичко това не става за една нощ. Трябва да следваш плана си в продължение на много години и да работиш всеки ден в правилната посока, да запазиш екипа си, да въвлечеш гражданите в процеса и да имаш еднакво справедливо отношение към всички. Не трябва да забравяш, че като кмет ти не си им шеф, ти си по-скоро медиатор, този, който вижда кое е добро за града и го пази“.
„Кохезионните фондове изиграха силна роля в нашия план – половината от инвестициите в Клуж идват от европейски фондове. Без европейските средства нямаше как да си позволим да имаме най-добрите детски градини, най-добрите болници, най-добрите пътища, най-хубавите паркове, най-добрия обществен транспорт, в момента изграждаме и метро“, каза Емил Бок.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: European Committee of the Regions и Лили ГолеминоваНа 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..
Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..