Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на града Емил Бок пред Радио София

Румънският град Клуж – шампион по привличане на европейски средства

За всяко евро, дадено от гражданите, се привличат 4 от ЕС

Снимка: European Committee of the Regions

Историческата столица на Трансилвания, вторият по население град в Румъния, дом на 10 университета, включително и на най-големия в страната. Клуж – Напока, както е пълното му име, е на 320 километра от Букурещ, но и на сходно разстояние от още две столици – Белград и Будапеща. В Клуж можете да видите една от най-големите готически катедрали в Румъния, но и първият музей по спелеология в света.

Клуж е и истински шампион по привличане на европейски средства и тяхното видимо смислено усвояване.

Кмет на града е Емил Бок, който освен всичко останало, е бил и премиер на Румъния в периода 2008 – 2012, издигнат от Демократичната либерална партия. Той е и дългогодишен член на делегацията на Румъния в Европейския комитет на регионите. Става кмет на Клуж за първи път през 2004, побеждавайки на втори тур досегашния градоначалник. През 2012 се връща в местната политика и отново става кмет на Клуж – Напока. И така до днес.


Разговорът ни започва от София – „за мен това е един прекрасен европейски град, с голям потенциал, в който самите хора като знания и професионализъм са много ценен капитал с европейски измерения“.

И продължаваме с това как Клуж успява да задържи младите хора и да се развива. Ето какво разказа специално за Радио София Емил Бок.

„Първо имахме визията, после изградихме стратегията и след това – план за действие.  Искахме Клуж да предлага най-добро качество на живот в цяла Румъния и да задържим хората в града. Оттам започнахме – да предоставим на гражданите причини да останат, да имаме най-доброто образование, най-добрата възможна здравна система, най-добрата инфраструктура, най-доброто управление за хората в Клуж – Напока. Такава беше визията ни. Следваше въпросът КАК? Ние сме добри в образованието и в иновациите. Вече не сме силни в тежката индустрия, както беше по времето на комунизма. Имаме обаче 10 университета – държавни и частни и затова решихме, че икономика, базирана на знанието е основният двигател за развитието на града. Скоро имахме най-много IT специалисти на глава от населението в цяла Европа, защото изградихме политики и инициативи за привличане на млади хора, които да живеят в Клуж и да работят в нашия иновационен хъб. И сега този хъб е ключов за Източна и Централна Европа“.

„Използвахме най-вече средства от ЕС. Клуж е на първо място в Румъния по привличане на европейски фондове -  по различни програми и в различни аспекти. Казахме на жителите на Клуж така – за всяко евро, което вие плащате, ние ще привлечем 4 от европейски фондове. Така че беше екипна работа – как да използваме средства от Европейския социален фонд за подобряване на качеството на живот в нашия град, да го модернизираме, да предоставим на хората свободата да останат.

„Ние успяхме да запазим броя на нашите жители и даже да увеличим населението в нашия град, който е вторият най-голям в Румъния. Успяхме, защото дадохме на хората причини да останат. Ако се фокусираш върху това, от което те имат нужда и започнеш от добрите заплати – и тук изследванията и иновациите се оказаха правилния поход, и продължиш с качеството на живот – добро образование за децата на жителите на града, добри детски градини, добро здравеопазване, инфраструктура, управление близо до хората, добра атмосфера, добър vibe – ако постигнеш това, хората ще изберат да останат. Трябваше да избираме между еднопосочен билет за Европа или такъв с отиване и връщане“.

„Всичко това не става за една нощ. Трябва да следваш плана си в продължение на много години и да работиш всеки ден в правилната посока, да запазиш екипа си, да въвлечеш гражданите в процеса и да имаш еднакво справедливо отношение към всички. Не трябва да забравяш, че като кмет ти не си им шеф, ти си по-скоро медиатор, този, който вижда кое е добро за града и го пази“.

„Кохезионните фондове изиграха силна роля в нашия план – половината от инвестициите в Клуж идват от европейски фондове. Без европейските средства нямаше как да си позволим да имаме най-добрите детски градини, най-добрите болници, най-добрите пътища, най-хубавите паркове, най-добрия обществен транспорт, в момента изграждаме и метро“, каза Емил Бок.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: European Committee of the Regions и Лили Големинова

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предстои реконструкция в няколко училища в столичния район "Подуяне"

Няколко ключови проекта за развитието на образователната инфраструктура са в ход в столичния район "Подуяне“. Предстои изграждане на нов корпус на 143-то Основно училище "Георги Бенковски“ в кв. "Хаджи Димитър“ и ремонт на съществуващата сграда. Разширението е важно, защото интересът към училището е голям. Към него се насочват не само много деца..

публикувано на 13.05.25 в 09:23

Слънчево, с временни увеличения на облачността, в София - около 16°

Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните райони ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Вечерта ще превали и в крайните..

публикувано на 13.05.25 в 07:35
Румен Радев

"Форум", 12.05.25: Референдум? Едва ли, но може да има политическо препозициониране

На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите  Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..

публикувано на 12.05.25 в 18:25
Христо Лесев

Д-р Христо Лесев: В Еврозоната ще ни предпочитат не заради евтиния труд, а за добавената стойност

Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..

публикувано на 12.05.25 в 17:18

Граждански сдружения настояват за съвременни съоръжения за достъп до Витоша

В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..

публикувано на 12.05.25 в 16:48
Диан Ставрев, Йоанна Ченалова, Камен Байчев и Стефан Контев

Български студенти се отличиха в международно състезание за млади юристи

Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..

публикувано на 12.05.25 в 16:40

70% от парите за подпомагане отиват за субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. Трябва да е обратното!

Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..

публикувано на 12.05.25 в 15:51