Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентството - феноменален период в живота

Честит Осми декември, Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus!

Двама университетски преподаватели за предизвикателствата пред академичната общност и не само. Първа е проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е нетолерантността на Съвета на Европа:

"Студентският живот се възстанови, въпреки лошото наследство от пандемията, няма го още пълноценния академичен живот, прекъснаха се личните контакти, които много ми липсват. Не можем категорично да кажем, че образованието е изостанало, можем да съдим по професионалното реализиране на студентите. Съвременните студенти са много технологични, самостоятелни, отстояват правата си. Това ни държи във форма.

Имало е случаи студенти да ми допълват знанията, особено в интердисциплинарните курсове и програми, струва ми се, че те са най-печелившите. Със сигурност висшето образование се нуждае от промени, има стандарти, към които да се стремим. Нямаме много сериозно сътрудничество с чуждестранни университети, липсва ни това международно сътрудничество."

Още за това как може да се върнат младите българи, завършили в чужбина и подробности за сборника статии от научната конференция, посветена на борбата с насилието - в звуковия файл.

Слушаме и д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в СУ:

"Предизвикателствата пред преподавателите са свързани с израстването на студентите, да бъдем полезни в живота им. Да придадем степента на практическа употреба на теоретичния материал. Студентите са изключително любознателни и съм оптимист за бъдещето.

Образованието в никакъв случай не е за подценяване в отворения пазар на науката. Обучаваме по Еразъм и подготвеността на идващите студенти не отстъпва на тази на нашите. Винаги може да се търсят механизми за оптимизация, не бива да оставаме на стари лаври и да не гоним новите тенденции. Но сме достоен участник на световната образователна сцена. Образованието е двустранен процес - от студентите научих, че следва да бъдеш искрен с тях."

Повече за т.н. "парламентарна рулетка" и практиките на КС - в звуковия файл.

Репортерът ни Надежда Герова се разходи из Нов Български Университет, за да потърси отговори на въпросите кои са плюсовете и минусите на студентския живот, както и как ще прекарат днешния 8-ми декември:

"Да се развивам, правото на избор, свободата. Животът е забързан, интересен, предизвикателен. Най-накрая учиш нещо интересно заедно с хора с твоите интереси. Уж вече сме възрастни, преподавателите реално работят нещата, които учиш. Дава се перспектива пред собствения живот. Това е период на самоосъзнаване. Феноменален период в живота."

Още за дестинациите за празника, но и за евентуални минуси и съвети към колегите - в звуковия файл.

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Оперираха ученика, паднал от четвъртия етаж на гимназия в София

Ученикът, който вчера падна от четвъртия етаж на столична гимназия и получи височинна травма, е настанен в реанимацията на "Пирогов", съобщиха от лечебното заведение.   Тийнейджърът е претърпял операция, извършена от неврохирурзи, която е продължила до късно снощи. 15-годишен ученик падна от четвъртия етаж на столична гимназия По време на..

публикувано на 10.04.25 в 09:24

Отново облаци и дъжд, с температура в София около 10°

Днес през деня облачността ще се увеличи до значителна. Ще започнат валежи, предимно от дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще е ветровито, с умерен, в Дунавската равнина и западната част на Горнотракийската низина до силен и поривист запад-северозападен вятър. По-късно вечерта в Източна България вятърът ще се ориентира от север и с него ще нахлува студен въздух. В..

публикувано на 10.04.25 в 07:35

"Форум", 09.04.25: Пари в образованието има, а къде са студентите за учители?

Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..

публикувано на 09.04.25 в 18:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в ИСУЛ

В пролетен бал ротарианци събират средства за детската онкология на ИСУЛ

Ротари клуб София Триадица организират пролетен бал на 12 април с благотворителна цел - да се изгради интерактивна/сензорна стая в детската онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ" . "Научихме история, докосна ни. Решихме, че дечицата, които са в по-дълъг болничен престой в онкологията, трябва да са в по-хубава среда, да се чувстват..

публикувано на 09.04.25 в 17:10
Снимката е илюстративна

Полицията в Перник предупреждава за румънски измамници на АМ "Струма"

Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..

публикувано на 09.04.25 в 16:43
Проф. Симеон Желев

"Бизнес барометър 2024-2025" отчита и отражението на еврозоната, НПВУ, войната в Украйна

Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..

публикувано на 09.04.25 в 16:40

Изложба изследва границите на България,Турция и Гърция чрез изкуство

Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..

публикувано на 09.04.25 в 16:10