Съществува неравномерно развитие на различните части на София, наблюдават се наченки на сегрегация – в южните и югоизточните квартали се заселват хора с по-високи доходи и образование. В северните части живеят същите хора - с надежди, мечти и възможности, но липсват инвестиции. Няма общинска политика срещу този тип "сегрегация".
Това коментира пред БНР-Радио София арх. Любо Георгиев от "Екипът София".
Той обърна внимание, че още със създаването на ОУП (Общия устройствен план) е заложено развитие на юг, но не са предвидени всички нужни инфраструктурните елементи и се стига до лошо реализиране.
"Хората очакват всеки специалист да си е свършил работата, купуват си имот и очакват обещания трамвай."
По думите му, има изисквания за отстояния между сградите, озеленяване и т.н., но когато се предава строежът, се случва да се дава папка с озеленената част, а не и където е паркингът.
"Общината си затваря очите за тази паралелни реалности – допълни арх. Георгиев. – Не се осъществява добър строителен контрол."
Северните квартали и крайградски селища сякаш остават по-изостанали и по неразвити.
Сред причините са намиращите се там жп линии, гробища, но това, според специалиста, може да се промени като се преместят офиси на общински и държавни институции, музеи и други. Така ще се създаде по-добра динамика на живота там.
Квартали като "Хаджи Димитър" пък имат свои общности и своя квартална динамика – те трябва да се поддържат и подкрепят.
"Ние, хората сме създали всички хубави неща в София, ние можем да подобрим и северните части на града", отбеляза Любо Георгиев.
И апелира за повече диалог между институциите.
Чуйте разговора на Божидар Янев.
През днешния ден, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от..
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..