Наградите тази година са 9 в общо 7 категории, каза пред Радио София доц. д-р Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
"Общо 21 компании получиха знака за качество за високи постижения в областта на иновациите. Този знак гарантира успех. Предишните носители на наградата - голяма част бяха в залата. За 20 години между 120 и 150 компании са носители на наградата", обясни доц. Ялъмов.
За 20 години конкурсът се е превърнал в символ на престиж за българския бизнес, като демонстрира неговата способност да създава и внедрява иновации.
В категорията "Зелени иновации" тази година са отличени две компании, посочи доц. Ялъмов и добави, че това е изключително важно за развитието на страната и "зеления преход". Две компании са отличени и в сектор "Пазарен лидер".
"Едната е компания, която е в основата на логистиката. Без съвременна логистика не може да има електронна търговия. Втората е за нов хардуер свързан с информационни технологии. Те подпомагат бизнеса в охранителната дейност", посочи доц. д-р Тодор Ялъмов.
Логистичната компания предлага персонализирани сортиращи системи за куриерския и онлайн търговски бизнес, чрез използване на DWS система, която осигуряв безпроблемно отчитане на размери, тегло и идентификация на пратките, включително и на най-малките по размери, по време на движение. Компанията, която със своята разработка подпомага охранителната дейност е създала мощен алармен комуникатор, специално проектиран за охранителни системи.
Освен в "Пазарно лидерство" и "Зелена иновация", бяха отличени компании и в категориите "Качество на живот" - за иновации, които водят до значително подобряване на качеството на живот и здравето на потребителите. "Социална иновация" - за иновации, които решават социални проблеми и отговарят на социални предизвикателства. "Иновация в креативните индустрии", "Дигитална трансформация", "Иновативен стартъп" и "Иновативен мениджмънт" - за компании, които успешно интегрират иновации в своя управленски модел.
Всички финалисти получиха престижната марка "Високи постижения в иновациите".
Сред тях е компания, която успешно разработва иновативни колагенови биомастила за 3D биопринтиране, които намират приложение в регенеративната медицина и тъканното инженерство. Технологията позволява създаването на сложни тъкани с висока прецизност, които помагат за възстановяването на хрущяли, кости и кожни тъкани.
Беше отличена и компанията, която е разработила микрочипове за вграждане в системи с изкуствен интелект, базирани на невроморфни технологии, които оперират подобно на човешкия мозък. Иновацията представлява хардуерна платформа за работа със следващо поколение изкуствен интелект, предназначена за вграждане в устройства с автономен режим на работа.
Първо място в категориите получи и предприятие, което е създател на първия български автономен мобилен робот, както и компания, която е разработила оригинален български образователен продукт, който съчетава уменията в областта на програмирането, математиката и физиката, с работата по практически проекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..