Наградите тази година са 9 в общо 7 категории, каза пред Радио София доц. д-р Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
"Общо 21 компании получиха знака за качество за високи постижения в областта на иновациите. Този знак гарантира успех. Предишните носители на наградата - голяма част бяха в залата. За 20 години между 120 и 150 компании са носители на наградата", обясни доц. Ялъмов.
За 20 години конкурсът се е превърнал в символ на престиж за българския бизнес, като демонстрира неговата способност да създава и внедрява иновации.
В категорията "Зелени иновации" тази година са отличени две компании, посочи доц. Ялъмов и добави, че това е изключително важно за развитието на страната и "зеления преход". Две компании са отличени и в сектор "Пазарен лидер".
"Едната е компания, която е в основата на логистиката. Без съвременна логистика не може да има електронна търговия. Втората е за нов хардуер свързан с информационни технологии. Те подпомагат бизнеса в охранителната дейност", посочи доц. д-р Тодор Ялъмов.
Логистичната компания предлага персонализирани сортиращи системи за куриерския и онлайн търговски бизнес, чрез използване на DWS система, която осигуряв безпроблемно отчитане на размери, тегло и идентификация на пратките, включително и на най-малките по размери, по време на движение. Компанията, която със своята разработка подпомага охранителната дейност е създала мощен алармен комуникатор, специално проектиран за охранителни системи.
Освен в "Пазарно лидерство" и "Зелена иновация", бяха отличени компании и в категориите "Качество на живот" - за иновации, които водят до значително подобряване на качеството на живот и здравето на потребителите. "Социална иновация" - за иновации, които решават социални проблеми и отговарят на социални предизвикателства. "Иновация в креативните индустрии", "Дигитална трансформация", "Иновативен стартъп" и "Иновативен мениджмънт" - за компании, които успешно интегрират иновации в своя управленски модел.
Всички финалисти получиха престижната марка "Високи постижения в иновациите".
Сред тях е компания, която успешно разработва иновативни колагенови биомастила за 3D биопринтиране, които намират приложение в регенеративната медицина и тъканното инженерство. Технологията позволява създаването на сложни тъкани с висока прецизност, които помагат за възстановяването на хрущяли, кости и кожни тъкани.
Беше отличена и компанията, която е разработила микрочипове за вграждане в системи с изкуствен интелект, базирани на невроморфни технологии, които оперират подобно на човешкия мозък. Иновацията представлява хардуерна платформа за работа със следващо поколение изкуствен интелект, предназначена за вграждане в устройства с автономен режим на работа.
Първо място в категориите получи и предприятие, което е създател на първия български автономен мобилен робот, както и компания, която е разработила оригинален български образователен продукт, който съчетава уменията в областта на програмирането, математиката и физиката, с работата по практически проекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..