Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма екипировка, която да компенсира липсата на опит и знания в планината

Снимка: БТА
Планината е много красива, но може да бъде и много опасна. Как да се подготвим за добро изкарване в зимната планина, обяснява планинският водач и спасител Ася Джамбазова. 

 Според нея, лавинната опасност е свързана с много условности като релеф, надморска височина, изложение и наклон на склоновете, така че не може да се каже, че сега навсякъде е опасно или безопасно. Като всичко, свързано с планината винаги има някакъв риск, особено, ако има наличие на снежна покривка. 

"Това, което може да се направи, е да се следят прогнозите за времето, да се следи какви са напътствията на хората, които се занимават с тази сфера повече. Ако има много висока лавинна опасност, често в канали като ПСС, Лавинната асоциация, има информация с предупреждения за конкретни места и конкретни склонове”, казва планинският водач и спасител Ася Джамбазова.

Няма екипировка, която да компенсира липсата на опит и знания, но без подходяща екипировка в планината не се ходи както през лятото, така и през зимата, казва тя. “Спецификите, с които трябва да се съобразяваме през зимата, са че температурите са много по-ниски. Денят е доста по-къс, т.е. имаме възможност да правим по-къси преходи и трябва да се съобразим с терена, защото наличието на снежна покривка може да ни забави.

Не трябва да се забравят топли обувки, хубави чорапи, многослойни облекло, което позволява да се събличаме, когато ни е топло, за да предотвратим изпотяване и намокряне на дрехите, и да можем да добавяме по един слой в зависимост от това дали вали, дали има вятър.

Не бива да се подценяват топлите ръкавици и шапки, както и да използваме и слънцезащитен крем през зимата, както и слънчеви очила, защото през зимата слънцето е много по-опасно, тъй като снегът отразява лъчите.

Освен това през цялата година е важно да се носи и челник, дори и да не се налага да се остава да се нощува в планината, заредени телефони, както и допълнителна батерия, телефонът трябва да се пази дори повече отколкото през лятото и да се държи на топло.

В случай на инцидент е важно да се звъни на европейския единен номер 112, защото винаги има кой да отговори, а и дори и да нямаме добра връзка на нашия телефонен оператор, може да се използва мрежата на друг оператор. Допълнително през системата на 112 има опция да се направи локализиране на хората, нещо, което много улеснява планинските спасители.

Чуйте повече за добрата подготовка в планината през зимата в разговора на Петя Калнакова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50