Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Савина Пламенова представи песента си "Ей, Коладе" - вдъхновена от българските коледни традиции

Тя разказа за вдъхновението си в "Добър вечер, София"

Фолклорната певица Савина Пламенова
Снимка: Роман Михайлов

Фолклорната певица Савина Пламенова представя коледната си песен "Ей, Коладе" на живо в предаването “Добър вечер, София“.

Тя разкри, че песента възниква спонтанно, след като Савина се запознава с книгата на историка, етнограф и общественик Димитър Маринов  “Религиозни и народни обичаи“ в която авторът разказва за тези, които съществуват в България.

“Въпреки че съм изключително запозната с много от нашите обичаи и традиции, но човек никога не може да днес всичко, а научава все нови и нови неща, когато стигнах до коледните, попаднах на текста, който харесах и изпях в песента“, разказа певицата. По думите й, коледните песни трябва да се създават именно по Коледа, когато човек носи усещането и енергията на Коледния дух, тогава нещата се получават с лекота, отбеляза тя.

“Виждам как хората преди и по време на дните по Коледа стават наистина по-смирени, дали защото всичко свети, всичко е украсено или очакването да се съберат със семействата си, с които не могат да се видят всеки ден, но вярвам, че когато очакваме тези дни ставаме по-спокойни може би, по –вярващи и по-добри“.

Аранжимента на "Ей, Коладе“ е на Алекс Нушев, автор на музиката е Савина Пламенова.

"Идеята е всичко да бъде красиво, докосващо, вълшебно и нещата да се получават с лекота. Харесва ми творчеството да изпреварва логистиката, когато започне работния процес – първо да създаваме, а лед това да говорим кое как ще се разпределя като кредит и така нататък“, заяви тя.

Чуйте повече в разговора на Роман Михайлов и Яна Спиридонова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03