Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици сами създават електрически картинг в проекта EduKartGO

Снимка: Edukartgo STEAM

EduKartGO е образователен проект, който съчетава образованието и електрическата мобилност в интерактивна платформа за обучение. Програмата предлага възможност на ученици от 8-ми до 12-ти клас да сглобят електрически картинг от нулата. По време на процеса участниците усвояват основни умения в областта на науката, технологиите, инженерството, изкуствата и математиката, каза пред Радио София Георги Нанев от компанията организатор.

Вдъхновението идва от осъзнатата липса на квалифицирани кадри в автомобилната индустрия, а целта е да се насърчи следващото поколение механици, електроинженери, автомобилни инженери, дизайнери, програмисти и други специалисти у нас.

"Имаме най-лекият и най-бързият картинг, който направихме. Развива скорост от малко над 167 км/ч. Разбира се, това е в перфектните условия. На летището във Варна специално ни разрешиха да направим поставяне на рекорд. В момента говорим и дали да не го направим официално, да се свържем с "Гинес", но това е дълга процедура и обект на дискусия“, обясни Георги Нанев.


Компанията е основана през 2016 г. като хоби проект на Теодосий Теодосиев. Целта от самото начало е създаването на първия български изцяло електрически спортен автомобил за пистово пилотиране.

"В световен мащаб все още електрическият картинг не е нещо, което е много развито. Има едва 4-5 компании в света, които се занимават с това и нашата е една от тях. Ние искаме да дадем възможност на децата, учейки върху EduKartGO, да сглобят на практика една базова версия на електрически автомобил и да видят кое е това от един такъв проект, което ги грабва - зелената енергия, софтуерът, каквото и да било. Един такъв проект е съвкупност от много неща. По този начин, освен че ги подготвяме от части за бъдещото им развитие, се надяваме да им помогнем и в това да достигнат до отговора какво искат да правят след 12 клас“, посочи Георги Нанев.

Той добави, че учебната програма включва както теоретични, така и практически уроци, разпределени в приблизително 70 учебни часа. В края на всяка учебна година се организира състезание, в което училищата, участващи в програмата, се съревновават със своите сглобени картинги.


EduKartGO се реализира за първа година като вече 9 училища в страната са заявили участие.

Наскоро проектът беше представен и на най-голямото образователно изложение в Обединените арабски емирства – GESS, в Дубай. Компанията вече е намерила и партньор за региона, което ще позволи на програмата да направи първите си стъпки извън България.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: EduKartGO; Радио София


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00