Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СЕМ препоръчва: Деца до 2 години да не ползват устройства с екрани

Родителите да са активни участници в медийните дейности на децата

Снимка: Георги Нейков

Съветът за електронни медии (СЕМ) формулира какво е препоръчителното екранно време за децата и даде насоки за използването на медийното и онлайн съдържанието

Целта е да се помогне на родители, настойници, попечители или други лица, които полагат грижи за деца, както и специалистите, работещи с деца от най-ранна възраст, така че екраните да бъдат въведени постепенно в здравословна и подходяща степен, за да не доведат до нарушение на физическото, психическото, нравственото и/или социалното развитие, включително тяхното зрение, говор, психо-социално и емоционално развитие. 

В най-ранна детска възраст екранното време следва да е възможно най-малко и да се предлага поетапно, а съдържанието да се подбира внимателно и да се избягва ежедневното излагане на екран.

При деца до 2 години не се препоръчва използването на устройства с екрани. За малките между 2 и 5 години - до един час на ден, като времето да се разпределя на интервали, да не се насърчава по време на хранене и преди сън. При по-големите (6 - 12 години) се препоръчват до 2 часа екранно време на ден извън учебната дейност и други образователни занимания, в които детето е въвлечено. Необходим е баланс между времето за медии и други дейности като спорт, разходки сред природата, физическа активност, сън, социални контакти, четене на книги. За тийнейджърите (13 - 18 години) се препоръчва насърчаване на отговорно и балансирано използване на екранните устройства.

Важен аспект е и разстоянието, от което се гледа екрана. Препоръчителните граници са над 40-45 см за телефони и над 3 метра за телевизори.

През последните години се формираха достатъчно категорични научни доказателства, че времето, прекарано пред екранни устройства, може да окаже вреди върху детското здраве и развитие, особено в периода на ранното детство. Този период е от изключително значение за развитието на детския мозък, който учи най-добре през преживяване и пряко взаимодействие с околните и със заобикалящата среда.

Данните сочат за наличие на значителни рискове от прекомерното стоене пред екран, от гледна точка на детското здраве и развитие във всички възрастови групи. Основните рискове от прекомерната употреба на екранни устройства за физическото здраве на детето са свързани с влошаване на зрението и късогледство (миопия); слънчеви алергии (причинени от UV лъчите на телефоните); наднормено тегло и затлъстяване вследствие на недостатъчна двигателна активност; проблеми със съня.

Основните рискове от прекомерната употреба на екрани за психо-социалното и емоционалното развитие на децата са повишена тревожност; депресия; хиперактивност; трудности с концентрацията и паметта; обучителни затруднения и/или понижена мотивация за учене; агресивно поведение и липса на контрол на импулсивността; повишени рискове от пристрастяване към психоактивни вещества; понижени социални умения и невъзможност за създаване на приятелства в реалния свят; понижено чувство за емпатия и умения да се разпознават емоциите на другите; ниско самочувствие, особено в резултат на прекомерна употреба на социални медии; екранна зависимост, интернет зависимост, гейминг разстройство, които могат да улеснят развитието на друга зависимост.

Родителите следва да са активни участници в медийните дейности на децата, например като гледат и/или обсъждат съдържанието заедно с тях. Това помага на децата да разберат и критично да оценят видяното. Родителите имат ангажимент да проверяват препоръчаната възрастова група на медийното съдържание, предаването или видеоиграта.

Родителите е добре да водят открит диалог с децата си. Разговорите трябва да започват с ясни и достъпни обяснения относно рисковете в интернет пространството. Важно е да бъде обяснено на детето, че интернет е едновременно ценен ресурс, но и пространство, към което трябва да се подхожда с внимание. Безразборното кликване върху линкове може да доведе до излагане на неподходящо съдържание, заразяване с вируси и друг злонамерен софтуер или неволен контакт с непознати лица. Детето трябва да разбира, че всяко съмнително действие онлайн може да има последствия.

От съществено значение е да се изгради доверие между възрастния и детето. Независимо какво се случва, най-важното е то да информира незабавно, за да може да се реагира адекватно и да се предприемат необходимите мерки. Това включва и възможността за свързване с Консултативната линия за онлайн безопасност на Националния център за безопасен интернет на телефон 124 123, където може да се получи професионална помощ и съвети за справяне с възникналите проблеми.

Изграждането на критично мислене у детето и поощряването му да задава въпроси също са ключови фактори за успешната му дигитална защита. Родителите не само трябва да наблюдават, но и активно да обучават децата си как да разпознават и избягват рисковете в онлайн пространството и да имат балансирано екранно време.

Фокусът на препоръките е свързан основно с превенция на децата и подкрепа на възрастните, като екраните и най-вече качественото съдържание имат редица ползи в образованието, дигиталната грамотност и достъпа до култура. 

Целия текст на препоръката на СЕМ можете да прочетете ТУК 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премахнаха над 10 незаконни постройки в пернишкия квартал "Хумни дол"

Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента.  За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..

публикувано на 24.07.25 в 17:46
Снимки: район

В жегите вода за хора и животни предоставят и в район "Илинден"

Безплатна минерална вода беше раздавана днес и столичния район "Илинден" – пред Трета градска болница и на спирка "Оряхово". Раздаването на безплатна вода ще продължи и утре – 25 юли (петък), от 10:00 ч. на същите локации, съобщава районният кмет Емил Бранчевски. Освен за хората, беше помислено и за животните. Купички с вода бяха..

публикувано на 24.07.25 в 12:54

Започна ремонтът на покрива на 49 ДГ "Радост" в ж.к. "Дианабад"

Започна основен ремонт на покрива на стария корпус на 49 детска градина "Радост" в ж.к. "Дианабад", съобщават от районната администрация на "Изгрев". "Възползвайки се от лятото, само след броени седмици, ще успеем да сложим окончателен край на дългогодишните течове в стаите на децата, коридорите и сервизните помещения на старата сграда. Детската..

публикувано на 24.07.25 в 08:58

В Район "Витоша" искат зони за ниско строителство

Администрацията на столичния район "Витоша" предлага зони със специфични изисквания да бъдат преотредени за строителство на еднофамилни и двуфамилни сгради. Идеята е да се предотврати презастрояването в кварталите. "С тази промяна ще ограничим безконтролното строителство на високи и мащабни сгради, които водят до пренаселване и натоварване на..

публикувано на 23.07.25 в 15:15

Пункт ще приема опасни отпадъци в столичния район "Подуяне"

Мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде в столичния район "Подуяне" на 24 юли. Домакинствата ще могат да се предадат в четвъртък от 11:00 до 19:00 ч. на паркинга пред районна администрация "Подуяне" - на ул. "Плакалница" № 51. От Столичния инспекторат припомнят, че в мобилните пунктове може да се предават: ● Лакове и бояджийски..

публикувано на 23.07.25 в 14:10

СОС ще гласува отпускането на 1,3 млн. лв. за образователна и спортна инфраструктура

Столичният общински съвет ще гласува отпускането на близо 1,3 млн. лева от средствата на Специализирания общински приватизационен фонд за ремонт на образователна, спортна и социална инфраструктура, съобщават от пресцентъра на СОС. Малко над 330 000 лева ще струва обновяването на сградата на 100 ОУ “Найден Геров". Училището е построено през 1956 г. и..

публикувано на 23.07.25 в 13:22

Два хеликоптера и военни помагат за гасенето на пожари в страната

Военнослужещи с два хеликоптера „Кугар“ от състава на военновъздушните сили се включиха тази сутрин, 23 юли, в погасяването на пожар, възникнал в района на селата Стефан Караджово и Камен връх, община Болярово, информира БГНЕС. Хеликоптерите, снабдени със система  за гасене от въздуха, излетяха в 9:06 ч. от авиобаза "Крумово" и ще подпомагат..

публикувано на 23.07.25 в 11:26