Съветът за електронни медии (СЕМ) формулира какво е препоръчителното екранно време за децата и даде насоки за използването на медийното и онлайн съдържанието.
Целта е да се помогне на родители, настойници, попечители или други лица, които полагат грижи за деца, както и специалистите, работещи с деца от най-ранна възраст, така че екраните да бъдат въведени постепенно в здравословна и подходяща степен, за да не доведат до нарушение на физическото, психическото, нравственото и/или социалното развитие, включително тяхното зрение, говор, психо-социално и емоционално развитие.
В най-ранна детска възраст екранното време следва да е възможно най-малко и да се предлага поетапно, а съдържанието да се подбира внимателно и да се избягва ежедневното излагане на екран.
При деца до 2 години не се препоръчва използването на устройства с екрани. За малките между 2 и 5 години - до един час на ден, като времето да се разпределя на интервали, да не се насърчава по време на хранене и преди сън. При по-големите (6 - 12 години) се препоръчват до 2 часа екранно време на ден извън учебната дейност и други образователни занимания, в които детето е въвлечено. Необходим е баланс между времето за медии и други дейности като спорт, разходки сред природата, физическа активност, сън, социални контакти, четене на книги. За тийнейджърите (13 - 18 години) се препоръчва насърчаване на отговорно и балансирано използване на екранните устройства.
Важен аспект е и разстоянието, от което се гледа екрана. Препоръчителните граници са над 40-45 см за телефони и над 3 метра за телевизори.
През последните години се формираха достатъчно категорични научни доказателства, че времето, прекарано пред екранни устройства, може да окаже вреди върху детското здраве и развитие, особено в периода на ранното детство. Този период е от изключително значение за развитието на детския мозък, който учи най-добре през преживяване и пряко взаимодействие с околните и със заобикалящата среда.
Данните сочат за наличие на значителни рискове от прекомерното стоене пред екран, от гледна точка на детското здраве и развитие във всички възрастови групи. Основните рискове от прекомерната употреба на екранни устройства за физическото здраве на детето са свързани с влошаване на зрението и късогледство (миопия); слънчеви алергии (причинени от UV лъчите на телефоните); наднормено тегло и затлъстяване вследствие на недостатъчна двигателна активност; проблеми със съня.
Основните рискове от прекомерната употреба на екрани за психо-социалното и емоционалното развитие на децата са повишена тревожност; депресия; хиперактивност; трудности с концентрацията и паметта; обучителни затруднения и/или понижена мотивация за учене; агресивно поведение и липса на контрол на импулсивността; повишени рискове от пристрастяване към психоактивни вещества; понижени социални умения и невъзможност за създаване на приятелства в реалния свят; понижено чувство за емпатия и умения да се разпознават емоциите на другите; ниско самочувствие, особено в резултат на прекомерна употреба на социални медии; екранна зависимост, интернет зависимост, гейминг разстройство, които могат да улеснят развитието на друга зависимост.
Родителите следва да са активни участници в медийните дейности на децата, например като гледат и/или обсъждат съдържанието заедно с тях. Това помага на децата да разберат и критично да оценят видяното. Родителите имат ангажимент да проверяват препоръчаната възрастова група на медийното съдържание, предаването или видеоиграта.
Родителите е добре да водят открит диалог с децата си. Разговорите трябва да започват с ясни и достъпни обяснения относно рисковете в интернет пространството. Важно е да бъде обяснено на детето, че интернет е едновременно ценен ресурс, но и пространство, към което трябва да се подхожда с внимание. Безразборното кликване върху линкове може да доведе до излагане на неподходящо съдържание, заразяване с вируси и друг злонамерен софтуер или неволен контакт с непознати лица. Детето трябва да разбира, че всяко съмнително действие онлайн може да има последствия.
От съществено значение е да се изгради доверие между възрастния и детето. Независимо какво се случва, най-важното е то да информира незабавно, за да може да се реагира адекватно и да се предприемат необходимите мерки. Това включва и възможността за свързване с Консултативната линия за онлайн безопасност на Националния център за безопасен интернет на телефон 124 123, където може да се получи професионална помощ и съвети за справяне с възникналите проблеми.
Изграждането на критично мислене у детето и поощряването му да задава въпроси също са ключови фактори за успешната му дигитална защита. Родителите не само трябва да наблюдават, но и активно да обучават децата си как да разпознават и избягват рисковете в онлайн пространството и да имат балансирано екранно време.
Фокусът на препоръките е свързан основно с превенция на децата и подкрепа на възрастните, като екраните и най-вече качественото съдържание имат редица ползи в образованието, дигиталната грамотност и достъпа до култура.
Целия текст на препоръката на СЕМ можете да прочетете ТУК
Сезирахме Европейската прокуратура относно потенциални злоупотреби, свързани с управлението на отпадъците в столицата и работата на Столично предприятие за преработка на отпадъци (СПТО) по време на предишното управление на Столична община. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг със зам.-кмета по екология Надежда Бобчева и директорът..
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди средно увеличение на цената на топлинната енергия в страната с 4,54 процента. За клиентите на "Топлофикация София" увеличението е с 5,96 процента. Колкото до цената на електроенергията за битовите потребители в страната – при първоначални разчети за средно увеличение от 4,62%, цената..
Шест дни без топла вода ще са живеещите в столичния район “Люлин”, съобщават от Топлофикация София. Ограничението влиза в сила от днес до 6 юли. Ще бъде спряно топлоподаването към потребителите на всички микрорайони на квартала. От общинското дружество ще правят годишен планов ремонт в ОЦ "Люлин" и по топлопреносната мрежа. В същото време стана ясно..
Заради заснемане на шестия сезон на българския сериал “Под прикритие“ се забранява престоят и паркирането на превозни средства, с изключение на колите на снимачния екип и извън местата в режим на платено паркиране “служебен абонамент“, на различни места в София до 13 юли, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Ето местата и времетраенето на..
30 юни е последният ден за плащане на първата вноска за данък сгради и данък МПС, напомнят от дирекция "Общински приходи" на Столичната община. От 1 юли върху дължимата сума започват да се начисляват лихви. Последният ден на юни е краен срок и за втората вноска на такса смет за 2025 г. Плащане може да се прави във всеки от..
Текат последните довършителни работи по новата детска градина № 156 на ул. “Червена роза“ в кв. “Стрелбище“, съобщават от администрацията на район “Триадица”. Новата детска градина е предвидена за 8 групи - 4 градински и 4 яслени. В нея ще има физкултурно-музикален салон и басейн. На двора са предвидени детски и спортни площадки. През тази седмица се..
Паметната плоча на основателя на "Щурците" Кирил Маричков се открива днес на фасадата на дома му в София, съобщиха от Столичния общински съвет. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на СОС. Организатор на церемонията е семейството на музиканта и композитор, който почина на 11 октомври 2024 г. Проектант на..