Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в един ден (16 декември). Концертмайстор е българката Таня Джарова:
Наричат Виена световна столица на музиката. Градът на някои от най-престижните зали в света като „Музикферайн“, градът на виенската класика, на фамилията Щраус, градът с много замъци, като най-емблематичен сред тях е може би точно Шьонбрун. И когато един оркестър носи неговото име, той трябва да е на много високо ниво – като подбор и поднасяне на репертоара, като визия, като естетика и като усещане за празник. Именно такъв е „Виена Шьонбрун Оркестра“. В ансамбъла има музиканти от различни страни, като почти всички те или са израснали във Виена, или са получили там своето музикално образование. Сред тях можем да открием петима българи - флейтистите Борис Липов и Венцислав Кандев, перкусионистът Светлозар Димитров, виолистката Пламена Иванова и пианистката Десислава Атанасова. И бижуто (и на оркестъра, и на българското присъствие там) – Таня Джарова, която от 25 години е първи концертмайстор на „Виена Шьонбрун Оркестра“.
Родена е в Пловдив, като малка успоредно спортува активно (лека атлетика) и свири на цигулка. В един момент се налага да избере едно от двете и остава в света на музиката - за което е благодарна на съдбата и до днес. Много важна роля играе майка й, която е взискателна, но и отдадена на кариерата на дъщеря си. Таня Джарова след 7 клас е приета в Музикалното училище в София, където нейна преподавателка е Елисавета Казакова. „Тя е изиграла най – важна роля в моя музикален път. Тя доведе моето развитие до майсторско ниво и не само моето, и други нейни ученици а концертмайстори в различни оркестри по света. След пристигането си във Виена се убедих, че българската школа е изключително добра. А повечето слушатели сигурно знаят, че на първи пулт във Виенската филхармония седи друга българка“ – разказа в предаването „Радиокафе“ Таня Джарова.
Как се пробива е един толкова изпълнен с музиканти град като Виена?! „При мен беше отчасти въпрос на късмет – отговаря Таня Джарова, - отчасти благодарение на тази моя отлична подготовка, с която бях дошла от България. Така се оказах в този оркестър от самото начало“.
И ако началото на история е интригуващо, то продължението е впечатляващо и вдъхновяващо. След като нашата цигуларка ражда първото си дете, скоро след това отново е бременна и ражда… тризнаци. С четири малки деца всички я „отписват“ като цигуларка, включително и ръководството на оркестъра. Но Таня не само остава, но иска и да бъде концертмайстор. „Те ми дадоха тази възможност, но в продължение на месеци внимателно ме наблюдаваха и тестваха…“ – обяснава Таня Джарова. За нея е било важно да докаже, че една жена може да е едновременно прекрасна майка и добра в професията си. Не е било никак лесно „непрестанно жонглирах с децата и свиренето, намирах време - денем и нощем за да съм във форма. Имаше и доза инат у мен и това много помогна, както и фактът, че си давах ясна сметка колко жертви е направило моето семейство, особено майка му, за да замина за Виена“ – добавя с усмивка тя. Успява и вече 25 години сяда на първия пулт. Ритъмът на работа е много бърз – освен регулярните ангажименти и концерти във Виена, „Виена Шьонбурн Оркестра“ много пътува по целия свят. „Често, особено, когато сме на някое прекрасно място, благодаря на съдбата, че съм част този оркестър“ – разказва Таня. Майка и я чува като концертмайстор на оркестъра първо във Виена, а след това и в София, преди 18 години, когато изнасят новогодишен концерт в зала 1 на НДК. „Беше много вълнуващо да се върна да свиря в България, но и много отговорно, а майка ми е почувствала удовлетворение, но и много радост“.
Таня Джарова харесва живота във Виена – „обиколила съм целия свят и мога да направя сравнение. Въпреки, че сме голям град – тази година достигнахме два милиона – във Виена цари едно спокойствие, от всяко кътче лъха тази атмосфера от предишните векове, красиво е, чисто е, всичко е добре уредено“.
Сега „Виена Шьонбрун Оркестра“ идват и в София, за да внесат виенския коледен дух и тук. „Ще изпълним шедьоври от композиторите от династията Щраус, но и не толкова известни, но истински перли във виенската музикална традиция“ – думи на Таня Джарова. Красива и талантлива. И майка на 4 деца. И концертмайстор на „Виена Шьонбрун Оркестра“.
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Заедно с водещия Константин Лавсов..
Кметът на София Васил Терзиев назначи днес арх. Богдана Панайотова за главен архитект на Столичната община. Арх Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия, след прозрачен конкурс пo реда на Зaĸoнa зa държавния служител и Наредба за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавните служители, в три кръга - тест, практически..
По-рано през деня се състоя тържествена церемония по връчването на знамето на 22-ят ученически гвардейски отряд към Средно училище “Васил Левски”, в гр. Елин Пелин. Събитието се състоя на централния площад на града под патронажа на президента на Република България Румен Радев. На мястото имаше множество жители и гости на общината, а началото на..
На 17 април предстои вторият благотворителен концерт, в който ще участват български групи и музиканти, в подкрепа на своя колега, рокаджията Янко Бръснаря, който след тежък инсулт е в тежко здравословно състояние. Събраните средства от концерта ще отидат за лечението му. Екипът на "Добър вечер, София“ гостува със своето открито студио на..
Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..
На 17 април от 19.00 часа в зала 1 на НДК 91. Немска езикова гимназия „Професор Константин Гълъбов“ ще отбележи 65 години от своето създаване и 30 години от откриването на Немския отдел в училището. Празникът е под надслов “Пътят към успеха” и ще събере заедно ученици, учители, възпитаници, официални лица, посланици и гости, за да отпразнуват..
Втората премиера на спектакъла “Горчиво“ в Младежкия театър “Николай Бинев“ е на 25 април на Камерна сцена. “Горчиво!” е една история за любовта и всички абсурдности, които неизбежно я съпътстват. Пиесата на Орлин Дяков “Горчиво!” ще пренесе своята публика в сватбения ден на една двойка. Момент на паника води младата булка до решението да..