Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-фееричният виенски оркестър носи коледна атмосфера в София

3
Виена Шьонбрун Оркестра
Снимка: архив

Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в един ден (16 декември). Концертмайстор е българката Таня Джарова:

Наричат Виена световна столица на музиката. Градът на някои от най-престижните зали в света като „Музикферайн“, градът на виенската класика, на фамилията Щраус, градът с много замъци, като най-емблематичен сред тях е може би точно Шьонбрун. И когато един оркестър носи неговото име, той трябва да е на много високо ниво – като подбор и поднасяне на репертоара, като визия, като естетика и като усещане за празник. Именно такъв е „Виена Шьонбрун Оркестра“. В ансамбъла има музиканти от различни страни, като почти всички те или са израснали във Виена, или са получили там своето музикално образование. Сред тях можем да открием петима българи -  флейтистите Борис Липов и Венцислав Кандев, перкусионистът Светлозар Димитров, виолистката Пламена Иванова и пианистката Десислава Атанасова. И бижуто (и на оркестъра, и на българското присъствие там) – Таня Джарова, която от 25 години е първи концертмайстор на „Виена Шьонбрун Оркестра“.

Родена е в Пловдив, като малка успоредно спортува активно (лека атлетика) и свири на цигулка. В един момент се налага да избере едно от двете и остава в света на музиката  - за което е благодарна на съдбата и до днес. Много важна роля играе майка й, която е взискателна, но и отдадена на кариерата на дъщеря си. Таня Джарова след 7 клас е приета в Музикалното училище в София, където нейна преподавателка е Елисавета Казакова. „Тя е изиграла най – важна роля в моя музикален път. Тя доведе моето развитие до майсторско ниво и не само моето, и други нейни ученици а концертмайстори в различни оркестри по света. След пристигането си във Виена се убедих, че българската школа е изключително добра. А повечето слушатели сигурно знаят, че на първи пулт във Виенската филхармония седи друга българка“ – разказа в предаването „Радиокафе“ Таня Джарова.

Как се пробива е един толкова изпълнен с музиканти град като Виена?! „При мен беше отчасти въпрос на късмет – отговаря Таня Джарова, - отчасти благодарение на тази моя отлична подготовка, с която бях дошла от България. Така се оказах в този оркестър от самото начало“.

И ако началото на история е интригуващо, то продължението е впечатляващо и вдъхновяващо. След като нашата цигуларка ражда първото си дете, скоро след това отново е бременна и ражда… тризнаци. С четири малки деца всички я „отписват“ като цигуларка, включително и ръководството на оркестъра. Но Таня не само остава, но иска и да бъде концертмайстор. „Те ми дадоха тази възможност, но в продължение на месеци внимателно ме наблюдаваха и тестваха…“ – обяснава Таня Джарова. За нея е било важно да докаже, че една жена може да е едновременно прекрасна майка и добра в професията си. Не е било никак лесно „непрестанно жонглирах с децата и свиренето, намирах време  - денем и нощем за да съм във форма. Имаше и доза инат у мен и това много помогна, както и фактът, че си давах ясна сметка колко жертви е направило моето семейство, особено майка му, за да замина за Виена“ – добавя с усмивка тя. Успява и вече 25 години сяда на първия пулт. Ритъмът на работа е много бърз – освен регулярните ангажименти и концерти във Виена, „Виена Шьонбурн Оркестра“ много пътува по целия свят. „Често, особено, когато сме на някое прекрасно място, благодаря на съдбата, че съм част този оркестър“ – разказва Таня. Майка и я чува като концертмайстор на оркестъра първо във Виена, а след това и в София,  преди 18 години, когато изнасят новогодишен концерт в зала 1 на НДК. „Беше много вълнуващо да се върна да свиря в България, но и много отговорно, а майка ми  е почувствала удовлетворение, но и много радост“.

Таня Джарова харесва живота във Виена – „обиколила съм целия свят и мога да направя сравнение. Въпреки, че сме голям град – тази година достигнахме два милиона – във Виена цари едно спокойствие, от всяко кътче лъха тази атмосфера от предишните векове, красиво е, чисто е, всичко е добре уредено“.

Сега „Виена Шьонбрун Оркестра“ идват и в София, за да внесат виенския коледен дух и тук. „Ще изпълним шедьоври от композиторите от династията Щраус, но и не толкова известни, но истински перли във виенската музикална традиция“ – думи на Таня Джарова. Красива и талантлива. И майка на 4 деца. И концертмайстор на „Виена Шьонбрун Оркестра“.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00