Известният илюстратор на книги (и не само) Дамян Дамянов донесе в БНР-Радио София с още две интересни заглавия, над които е работил.
"История с деца" Джеймс Клавел ("Шогун", "Цар Плъх" и други) написва по време на Студената война. Текстът може би е нахвърлян за по-мащабен роман, предположи художникат. Заглавието не е известно по нашите ширини, Клавел е повече познат с азиатската сага.
"Историята на книгата е не по-малко интересна от самата книга. Разрешиха ни третия вид илюстрации, откакто е издадена."
Сюжетът разказва за имагинерно бъдеще в САЩ, когато млада, симпатична учителка (не от тяхната раса) влиза при учениците по време на един учебен час и за 40 минути прекроява ценностната система на децата.
"Появи се страхотната идея да направим илюстрации, вдъхновени от пропагандните плакати от Студената война от различни режими. Бяхме много ентусиазирани. Но Михаела Клавел, дъщерята на писателя възрази: Не може така, не бива да реферираме към конкретни исторически реалии. Така че идеята беше отхвърлена и създадох други илюстрации", обясни Дамян Дамянов.
Артистът разказа и интересни факти от живота на Джон Атанасов във връзка с книгата, която е илюстрирал ("Джон Атанасов - човекът, който изобрети компютъра"), с автор Джейн Смайли. И как едни пълни и празни бутилки са дали идеята на Джон за двоичната система за кодиране при машините.
През годините хората са се притеснявали от нещо различно от това, което е било реалната заплаха, коментира художникът. Но хората измислиха и развиха интернет, изкуствения интелект.
"При всяко изобретение в техническата и технологичната революция говорим за сила.
При компютрите случаят вече не е такъв. Сега е важното какво да кажем на тази технология", изтъкна Дамянов.
Той обобщи и "реколтата от книги" през 2024 г.
Днес в България се чете повече от когато и да било. В градината на българската литература има и хитове, в добрия смисъл на думата, смята художникът.
В Западния свят елитът, включително и политическият, всяка година препоръчва книги. У нас тази практика все още никой не подема инициативата да въведе, отбеляза още Дамянов.
С него разговаря Даниел Ненчев.
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля професионалната..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..