Асоциация "Прозрачност без граници" (АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България.
В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига 3,27 точки – индикатор за устойчиво укрепване на местните институции.
От АПБГ обясняват, че резултатите показват, че дигитализацията на административните услуги и публичността на регистрите значително са подобрили прозрачността. Ръстът на индексите на общинските администрации и кметовете се дължи на разширяване на електронните услуги, подобряване на комуникацията с бизнеса и гражданите и увеличаване на публичността на бюджетите и местните проекти.
Гражданските организации остават активен участник в процеса, като провеждат наблюдение върху институциите и насърчават въвеждането на добри практики. Въпреки това, прилагането на законите за прозрачност и защита на подателите на сигнали често е формално.
"Индексът на местната система за почтеност е инструмент за оценка, но и фактор за създаване на конкуренция между отделните общини, с цел подобряване на административния капацитет и включването на граждани в управлението. По-добрата прозрачност води до условия самите общини да стават по-атрактивни за инвестиции", подчерта в коментара си пред БНР-Радио София Калин Славов - изпълнителен директор на АПБГ.
Той посочи, че водещи общини са Бургас и Русе, следвани от София. Но "големите общини имат доста ресурси за администрация и ги поставя напред. Малките общини са под свръхнапрежение в рамките на администрацията.
"Индексът има и практическа стойност - трите ключови министерства - на финансите, на икономиката и МРРБ го имат предвид при разпределение на средства заради по-добрата прозрачност на разходите и ефективността от тях", каза още Славов.
Той обърна специално внимание на лесната обмяна на добри практики между общините, която води до много подобрения в управлението.
Пример за това е обсъждането на общинския бюджет, както и профилите на общинските съветници – информация по какви въпроси е активен всеки от тях, в какви комисии участва и т.н. Това е продуктивно и полезно за жителите на съответната община.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..