Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за реализация на новаторските им идеи.
С фокус върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие, инициативата предлага уникална възможност за младежите да получат практическо обучение и менторство, както и достъп до дялови инвестиции. Целта е не само да се стимулира личностното и професионално израстване на участниците, но и да се допринесе за изграждането на устойчива предприемаческа екосистема в страната.
"Конкурсът е платформа, през която младежи - новите предприемачи, успяват не просто да се преборят за по-добро класиране, а и да намерят съмишленици и партньори, клиенти, както и инвеститори", изтъкна пред БНР-Радио София доц. д-р Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ.
Срокът за регистрация не е кратък - до 16 март 2025 г. с цел повече кандидати да се запишат и участват. Изисква се възраст до 30 ненавършени години. При екипите се гледа средната възраст.
Събитията и уебинарите ще започнат още преди крайния срок, за да могат колебаещите да получат увереност и самочувствие за конкурса.
"Сред студентите наблюдаваме желание за започване на социален бизнес – не толкова да направят милиони, а да решат проблеми в посока целите на хилядолетието. Сред основните цели на конкурса е да подпомогнем и популяризираме добри идеи на младите хора. Децата винаги са били предприемчиви. Сега обаче това е по-видимо и по-лесно намират подкрепа", отбеляза още доц. Ялъмов.
По думите му, в регламента са обявени три категории, но обикновено наградите са повече. Освен това, често пъти и ненаградени добри идеи намират свои инвеститори за реализация.
Церемонията по награждаването ще е на 23 април 2025-а.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..