Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филхармонията и нейните Летописи

Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Средното музикално училище в Пловдив. Сега се занимава с музикален мениджмънт и живее в Германия:

"В последния момент разбрах, че летописът ще е толкова голям - цели три тома. Началото е в 1893 с Гвардейския оркестър. В 1935 вече е Гвардейски симфоничен, в 1938 - Царски военен симфоничен оркестър. Имаме и академичен, откъдето идват студенти в Царския. Там си изкарват военната служба и свирят още няколко години, нищо, че заплатата там е по-ниска от тази в Операта.

Това е летопис на концертите в София до 1946. След 15 милиона прегледани страници ги открих. Над 2300 концерта, за тях има огромно количество статии. Не правя коментар. Пълно е с документи, имена, състави. Филхармонията към Операта работи до 1947. Около година по-късно става Софийска държавна филхармония.

Идеята за летописа и генеалогията бе на Найден Тодоров. След 1944 всичко "царско" и "военно" е било отстранено. Архивът на Царския оркестър е много беден, същото е с архива на Саша Попов. Но съм изваждал имената и като бащини, и като фамилни, три години ровене. Програмите в началото са били смесени, симфоничните идват чак към 1905-6. (Имената на диригентите и подробности за репертоара - в звуковия файл.)

Сериозни програми са се изнасяли в Казиното, в Двореца, в Славянска беседа, в бирария Прошек, във Военния клуб. Периодът 1914-8 има най-голям брой филхармонии. Тогава има и акционерно дружество "Софийска филхармония". В най-тежките години на войната се правят страхотни концерти!

Формира се интересен термин - "Оркестър Опера и Гвардия" по време на решението на Стамболийски да се направи оперен оркестър на базата на Гвардейския. Първата официална цивилна формация е оперния. Саша Попов им е концертмайстор.

В 1944-5 комунистите ликвидират импресарския институт, гилдията. Бил е поканен Гевандхаус, но Народният театър вдига в последния момент цената на наема и няма концерт. Директорите стават разменни монети за политическо спокойствие, с изключение на Петко Стайнов. И това е и преди, и след 9 септември 1944.

Нямам претенции, че съм направил 100% пълен труд, могат да се напишат много дисертации. Замисляме с Маестро Найден Тодоров електронен вариант, който да може да бъде допълван с нови открития и документи. Като завърших това съм още по-уважително настроен!

Композиторите са много кротички - чакат някой да им изпълни нещата. Формирането на качествена музикална култура е бил по-бавен. Какво става след идването на грамофона? Има декрет за чужденците, които да могат да свирят в оркестъра! Има и проблемни статии - защо в България трябва Филхармония? Всичко написано е с библиография под черта. Понякога има по 10 източника. Много малко е онлайн, всичко прегледано от мен са оригинални източници."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Фронтонът на БАН

Софийски разкази - Кирил Шиваров

Кирил Шиваров - скулпторът, роден във Варна и станал софиянец преди почти век. Тогава има бум на строителството, върху което и той оставя своя отпечатък. Част е от кръга на "Дивите петли": След пожара на Народния театър, той изгражда красивия скулптурен интериор, който за съжаление изчезва при последния ремонт през 70-те. За сметка на това,..

публикувано на 28.06.25 в 16:00
първият тролейбус на Балканите

Историята оживява - Старо Павлово, част 1 и 2

"Старо Павлово", брой единствен - разгръщаме страниците му и гледаме черно-белите снимки, запазили за поколенията очарованието на една отминала романтика с пътуването с "малкото" трамвайче до Бояна (всъщност - съвсем нормален трамвай, какъвто се движеше и по други линии). С къщата на Димитър Карастоянов започва кв.Павлово - до едноименната трамвайна..

публикувано на 28.06.25 в 15:00
Каназирски Верин с Марта.

Адресите на любовта - Георги Каназирски-Верин

Летописецът на София от началото на ХХ век  Георги Каназирски-Верин е журналист, авантюрист и бохем. Животът му е като приключенски сериал с комични и драматични изненади. За повече от две десетилетия той се преселва в Париж, където организира провокативна рекламна кампания и си намира съпруга. Марта Каназирска придружава съпруга си, когато..

публикувано на 28.06.25 в 14:00
С Мария Илиева и Веселин Димов

За изкуството всички стихии са вдъхновяващи

Изнесеното ни мобилно студио е от Топлоцентрала и „Топлофест 6 – Вода“. Пръв гост е   Албена Тагарева от "Арт бюро":  "Можем да функционираме във вътрешно безпокойство. Оглеждаме се за символи, които са минавали между пръстите ни. Ще има прераждане на енергията ни." Повече за състава и какво да се очаква на концерта - в звуковия файл.

публикувано на 28.06.25 в 09:34

"Форум", 27.06.25: Първосигнална оставка или устремен към стремето на белия кон

Дискусионното предаване "Форум" завършва този сезон. Предстои лятна почивка преди есенната поредица с нови гости и теми за коментари.  Днес гост беше Кристиян Шкварек , водещ на изданието - Константин Лавсов, а като коментатор в студиото влезе и родоначалникът на предаването - Лъчезар Христов. Тримата се спряха на следните теми: Защо Кирил..

публикувано на 27.06.25 в 18:35
Снимки: musagena.com

Нови фестивални арт вибрации пред Народния театър

За четвърта поредна година фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes Fest среща публиката и гостите на София с едни от най-талантливите и нестандартни български творци, издателства, писатели, музиканти, актьори, художници, приложници. За първи път фестивалът ще се проведе през лятото – от 27 до 29 юни в градинката пред Народния..

публикувано на 27.06.25 в 17:45

Дуетът Niki R:ce пусна две нови песни

- Спомен (Official Music Video)" frameborder="0">

публикувано на 27.06.25 в 17:33