Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в София. Тази мярка не може да се разглежда самостоятелно, защото включва комплекс от мерки, с които от Столичната община се стремят да направят въздухът в София по-чист. Това коментира в “Ритъмът на столицата” Надежда Бобчева - зам.кмет с ресор екология в Столичната община.
Стараем се всячески да увеличим броят на проверките и да засилим работата на инспектората. За изминалата 2024 г. с над 50% са увеличени извършените проверки, като уверението на Бобчева е през настоящата 2025 г. да се работи на по-високи темпове.
Глобата за нарушаване на наредбата е 50 лв., като по думите на Бобчева, целта не е да бъдат глобявани столичани, а да дишат по-чист въздух. По тази причина и редом с рестриктивната наредба съществува и програмата за подмяна на отоплителните уреди с по-екологични.
“Почти 5000 домакинства са кандидатствали по двете програми, по които ние в момента вървим, за да подменим отоплителните уреди на гражданите”, казва тя.Хората трябва да знаят, че няма да могат да използват камините си, защото там също се изгарят дърва и въглища.
Опасните отпадъци в града
Столичната община обединява усилия с Българския ветеринарен съюз (БВС) в борбата с нерегламентираното изхвърляне на опасни отпадъци.
“Нашата цел не е да глобяваме, а да се справим с отпадъците по най-безопасния за хората начин, затова е важно да работим заедно”, коментира Надежда Бобчева след срещата с ветеринарния съюз.
От Столична община напомнят, че съгласно законодателството, опасните отпадъци трябва да се унищожават по определен ред, като всички ветеринарномедицински практики са задължени да ги разделят и изпращат за унищожаване чрез сключване на договори с лицензирани фирми за извозване и обезвреждане.
Глобите за нерегламентирано изхвърляне на странични животински продукти и опасни отпадъци варират от 10 000 до 50 000 лева.
Чуйте повече в разговора в звуковия файл.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..