Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вятър ще издуха мъглата в София

Снимка: Георги Нейков, БНР

„През следващото денонощие мъглата в София и останалите райони в България ще се разсее“, съобщи Анастасия Кирилова, дежурен синоптик в НИМХ, цитирана от БГНЕС.

Четвърти пореден ден в столицата има гъста мъгла. Това се дължи на влиянието на висок баричен гребен и антициклонално барично поле. Вятърът в цялата страна е минимален и тих, а в софийското поле мъглата се задържа най-дълго, заради „негативното“ си разположение, намира се на много ниска надморска височина, 560м. „Това е типична зимна обстановка и атмосферните промени са нормални, за това време от годината“, обяснява Кирилова. 

Причината за трайната мъгла е температурна инверсия. В ниските слоеве на атмосферата температурите са по-ниски отколкото по високите части. Пример за това е, че на 1 януари температурата в София беше -1 градус, а на Черни Връх беше +5 градуса. Това даде възможност на любителите на планинските спортове да се възползват от доброто време по високите части.

В София обаче, мъглата преобладава. Други места в България, които в момента са изправени пред мъгливото време са в Дунавската равнина, Горнотракийската низина и котловините в Западна България. На повечето от тези места мъглите не са трайни. 

„Причината мъглата да е все още налице в София е, защото се намира в котловина и когато няма динамика в атмосферната циркулация, няма какво да раздвижи тази температурна инверсия“, уточни Анастасия Кирилова и подчерта, че това ще се промени на 3 януари срещу 4 януари.

Днес следобед можем да очакваме ветровете в София да се раздвижат и усилят, което ще позволи мъглата да се разсее от новосъздалата се по-студена атмосферна динамика. Очакват се дъждове и снеговалежи след промяната на обстановката.

Кирилова обясни още, че при такива атмосферни промени и условия на температурни инверсии, приземното замърсяване се увеличава, и концентрацията на различни замърсители става по-голяма. Това позволява на фини прахови и други частици да се задържат в атмосферата. Допълните източници на отопление на твърдо гориво спомагат за замърсяването. 

В случая в София трафикът на коли е слаб и не влияе. Концентрацията на фини прахови частици е повишена в София, Дунавската равнина и Горнотракийската низина. Това ще премине бързо с идването на съботния ден. „На практика, очакваме в събота през деня вече да няма мъгла“, заяви още Кирилова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красота, комфорт и радост от живот

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37