Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал" в НХА" представя най-значимите творби от последните 8 години

Снимка: НХА

Тази вечер (6 януари 2025 г.), от 18.00 часа, в галерия "Академия“ ще бъде открита изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал“ в НХА“. Събитието се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. Заедно с изложбата тази вечер, ще бъде представен и юбилеен каталог по проекта.

В изложбата и в каталога ще бъдат представени най-значимите студентски произведения през последните 8 години. Те са реализирани като учебни задачи и дипломни работи в различните жанрови направления и специализираните ателиета на специалност "Метал“.

Пред Радио София доц. д-р Мирена Златева сподели, че изложбата може да бъде окачествена като продължителен и задълбочен труд.

"Всички, които дойдат ще видят една изложба, ретроспективна по своя характер за работата на преподавателите и студентите. Самото заглавие на изложбата подсказва, че правим една равносметка за последните 8 години какво се е случило при нас и какво продължава да се случва. Действително показваме най-доброто“, посочи доц. Златева.

Александра Боянова е студент във втори курс в НХА. Казва, че още в гимназията е успяла да проследи събитията и работата в Академията.

"Още при подреждането на изложбата имаше настоящи и вече завършили студенти, и всеки има своята уникална част, не само с работите си, но и с начина, по който са поднесени“, казва Александра.

По думите на доц. д-р Мирена Златева, всички настоящи и бивши студенти от специалност "Метал“ се чувстват като едно голямо семейство.

"За 8 години са около 50 души. Бивши студенти идваха да подкрепят подреждането. Отношението им, спомените им и атмосферата, която се създава, дори само при една подредба, за нас като преподаватели, е удоволствие. Изложбата събира жанрове в метала – от една страна са ювелирните форми и бижутата, от друга страна са медалната скулптура, формите за наградни знаци, монети и др., пластиката, скулптурата за интериор и за екстериор. Зрителите ще видят голямото многообразие на нашия занаят“, обясни доц. Мирена Златева.

Изложбата може да бъде видяна до 19 януари на ул. "Шипка" 1.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: НХА и Радио София


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53