Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Снимка: ПАРА

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко.

В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в тях. В ПАРА членуват почти 100 български и чуждестранни компании, каза пред Радио София Кристиян Михайлов, съосновател на ПАРА.

"Този софийски офис ще се стреми да се утвърди и като хъб за изграждане на модели за машинно обучение през тази година. Друга голяма компания, която за пореден път е на най-голямото изложение в САЩ за потребителска електроника, представя своите нови продукти в момента. Те вече са продали над 18 милиона умни устройства в 3 милиона домакинства в целия свят. Те имат повече от 4 милиона устройства, които са свързани в облак. Техните устройства могат да работят с голям брой технологични екосистеми“, каза Михайлов.

Сред постиженията през миналата година, той отличи и българска компания, която е спечелила акселератор на голяма японска компания, която го прави от 40 години в Япония. През миналата година за първи път акселераторът излиза извън страната на изгряващото слънце, за да се случи в България.

"В света на роботиката имаме доста дълга връзка с Япония. По времето на социализма една от първите компании, която решава да открие офис извън Япония е Фанук. Те са една от най-старите японски компании, които произвеждат роботи“, посочи Кристиян Михайлов.

Именно роботизираните решения за хора с различни физически проблеми са важна страна от развитието на сектора. През последните години в България се разработват все повече хардуерни проекти. Страната ни все по-активно работи и с международни клиенти, свързани с автоматизация на проекти в Румъния, Германия и др.

Предстои да бъде изготвен и доклада за успехите на България през миналата година в сферата на роботиката, автоматизацията и иновациите, добави Михайлов.

"През миналата година в ПАРА успяхме да помогнем на някои от членовете ни да започнат съвместни проекти, които се очаква да продължат и през 2025 г. Всяка година това е една част от основната ни дейност. За шеста година успяхме да организираме и Форума по роботика. Успяхме да стартираме и един процес по разпространяване на безплатни версии на най-новите платформи, големи езикови модели и други инструменти в помощ на българските бизнеси“, каза Кристиян Михайлов.

Той сподели, че ПАРА е била отличена през миналата година и за своя Инкубатор по роботика като един от десетте най-значими проекта в Европа за насърчаване на предприемаческите умения в рамките на конкурс на Европейската комисия.

"Това, което могат да очакват членовете при нас е разширяване на международните партньорства. Ще правим повече обучения, включително ще разширим достъпа до безплатните и премиум версиите на най-новите инструменти. Ключово са нас ще бъде да правим нови събития и контакти", посочи Кристиян Михайлов.

Той добави, че ще продължат да реализират и редовните сбирки Техпъб – технологии в бара. Първата от тях предстои на 15 януари на една от инженерните компании, които членуват в ПАРА, на тема как да дефинираме инженерно задание, за да получим максимална стойност.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Душата, която осмисля плътта в шестия албум на JP3 - "Beyond the Flesh"

На 2 април 2025 г. е официалната премиера на шестия албум на JP3 – "Beyond the Flesh“. Музиката е към филма “Плът”, но има живот и като самостоятелен музикален проект. Автор е Живко Петров. "Когато направих музиката към саундтрака към филма "Плът“, тогава ми се проясни, че трябва да има и албум. Събрах момчетата - Димитър Семов и Димитър..

публикувано на 31.03.25 в 12:24
Снимката е илюстративна

В София работи първата Монтесори детска градина в България

В София работи първата Монтесори детска градина в България. Тя е акредитирана от Международния борд за оценка и акредитация на Великобритания, което е гаранция за качеството на Монтесори образователния процес в детската градина. Към момента детската градина е базова към СУ "Св. Климент Охридски", както и към Нов български университет. Монтесори..

публикувано на 31.03.25 в 10:55

Столичното училище "Цар Симеон Велики" вече разполага с първия по рода си кабинет за изкуствен интелект

В столичното училище "Цар Симеон Велики“ в с. Иваняне, беше открит първия по рода си кабинет за изкуствен интелект. Целта е учениците да имат практически досег с дигиталния свят и модерните технологии. Пред Радио София Яница Бойчева – учител по предприемачество в училището обясни, че децата няма да пишат домашните си с Al, а ще го използват,..

публикувано на 31.03.25 в 09:48

От днес: РЗИ поставя наличната у нас ваксина срещу менингококови инфекции

От днес в Регионалните здравни инспекции ще има създадена организация за имунизация с ваксината срещу някои групи бактерии, причиняващи менингит.  От здравното министерство обявиха, че ваксината ще се поставя след закупуване от желаещите възрастни или родители. РЗИ-тата с организация за ваксиниране срещу менингококови инфекции..

публикувано на 31.03.25 в 08:12

Краткотрайни валежи от дъжд, с температура в София около 11°

Днес облачността ще е значителна и ще има краткотрайни валежи от дъжд. Вятърът ще е слаб, променлив по посока, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, а максималните - между 11° и 16°. В София минималната температура ще е около 6°, а максималната ще е около 11°. Над Черноморието облачността ще е..

публикувано на 31.03.25 в 07:35
адв.Елиза Николова

Морето ме стимулира и ми дава сили

Oтиваме до Поморие, за да ви срещнем с адв. Елиза Николова - председател на професионалната асоциация на медиаторите в България: "Покрай калолечението, в Поморие се разви целогодишния туризъм. Калта се извлича от соленото езеро, известно от римско време. В 1930 Поморие е обявен за курорт - той е един от най-старите. По времето на социализма бяха..

публикувано на 30.03.25 в 11:43
Елена Пъневска

Да обръщаш внимание на смислените теми

Поредният колега от екипа на Радио София, чийто аудиопортрет правим тук, е Елена Пъневска: "Аз съм много странна птица - много общителна, емоционална, но и много притеснителна и сигурно затова много харесвам радиото. Още в първи курс в Университета си намерих стаж в радио, оказа се магия. В Радио София много бързо намерих своето място. Имаш възможност..

публикувано на 30.03.25 в 11:15