Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието.
Противници на "орязването" на нощните автобусни линии са общински съветници от групата на "Продължаваме промяната"-"Демократична България"/"Спаси София".
"Градският транспорт рабати като система. Затова тя трябва да обхваща максимална част от населението и територията на града и да има сигурност, че това ще продължи във времето. Дори сегашните 4 линии са недостатъчни. Трябва да мислим как да развиваме транспортната мрежа за софиянци, а не да я съсипваме", коментира пред БНР-Радио София председателят на групата ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
По думите му, по неофициални данни, нощните пътници вече достигат до около 15 хиляди на месец. И това не са само хора, които се връщат от заведения, но и работещи - хлебари, готвачи, служители в кол центрове и от други професии.
Около 7 хиляди души пътуват от и за Летище София във време, когато няма наземен транспорт до там, отбеляза още Бонев. Над 5 хиляди души работят в района на летището, около 1500 от които в нощните часове.
Общинският съветник припомни, че дискусията за нощния транспорт е започнала и той бе въведен като отговор от подписка с искане на над 33 хиляди души за подобна услуга.
Първата нощна линия N1 е 12-ата най-ефективна автобусна линия, подчерта Бонев. Четирите линии се обслужват от осем шофьори, а недостигът в столичния автотранспорт е за 300. С премахване на нощни маршрути проблемът няма да се реши.
Сключването на Колективния трудов договор се провали, заради споровете са между синдикатите, не между синдикатите и Столичната община. Профсъюзите не могат да се разбират помежду си, отбеляза още Борис Бонев.
Според неговите думи, зеленият билет за пръв път се въведе за два поредни дни, и то заради прогнозата, превантивно, а не заради фактическо увеличаване на замърсяването на въздуха.
Чуйте разговора на Елена Пъневска.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..