Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Петров, JobTiger:

Забавяне на ръста на заетостта и инфлацията се очаква през 2025 година

Светлозар Петров
Снимка: Катя Василева

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите. 

"Преди всичко трябва да кажем, че през 2024-та имахме рекордно ниска безработица, тоест заетостта беше на най-високото си ниво, откакто е започнал Преходът, така че при всички случаи една добра година: в резултат на инфлацията, но и в резултат на усилията на парламента, прилично увеличение на заплатите – година на благоденствие от гледна точка на трудещите се“, посочи пред Радио София Светлозар Петров – управител на "JobTiger".

  • Ще продължи ли да расте гладът за кадри?

"Липсата на кадри продължава. Естествено, при такава висока заетост недостигът на кадри е съществен. При всички случаи “София не е България“, освен това, има една голяма разлика между Севера и Юга в страната ни – с проблеми в инфраструктурата и от друго естество, бизнесът в Северна България се развива по-бавно, съответно заетостта е по-ниска, има райони с по-висока безработица, докато в Южна България, Тракия е икономическа зона, но не само – Стара Загора, Хасково,  Бургас, нещата вървят доста добре. Надяваме се, че изоставащите региони ще успеят по един или друг начин да наваксат“, коментира той.

По думите му тази ситуация насърчава трудовата миграция – от райони в които заплащането е по-ниско, към София, големите градове и развитите икономически зони.

  • Работа има, но много по-малко нови възможности се появяват на пазара.

Ние сме в една много ниска безработица, но същевременно намалява предлагането на нови работни места във всички сектори, отбеляза Светлозар Петров.
По думите му, наблюдава се консервативно отношение на повечето фирми в наемането на нови хора, което е в резултат на известно икономическо забавяне при експортните ни партньори.

"Тъй като сме малка икономика и голяма част от успешните фирми изнасят своите продукти, услуги и когато търговските партньори, за които работим, имат известни проблеми, намаляват поръчките, което поставя фирмите в по-консервативна позиция", коментира още Светлозар Петров.

Според експерта, работодателите се опитват със собствени ресурси да покрият разликата между липсващите поръчки и разходите, когато е нает персонал, без да прибягват към съкращения и този консерватизъм ще бележи и 2025 година.

  • Хората могат да бъдат спокойни за работните си места.

"Надявам се, че няма да се стигне до по-големи съкращения, тоест, безработицата отново ще остане на ниско ниво и даже при някои очаквани сътресения няма да надмине 5 процента, в момента е около четири", прогнозира той.

Това което ще се случва е, че ще има по-малко отворени работни места, възможно е и ръстът на заплатите да се забави, още повече и инфлацията също ще се забави. Това е основното, което очакваме, каза още Светлозар Петров.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50