Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

Красимир Коцев
Снимка: Радио София
"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява.

В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените засега важат само за САЩ. Тази промяна води и до логичния въпрос дали са готови социалните мрежи за такава „свобода“, защо е важно да информацията да бъде проверявана, а не се знае и какво ще предизвика цялата тази промяна.

До този момент Меta като организация разчиташе много на външни компании, за да се проверява една информация дали е легитимна, дали съдържа неподходящо съдържание.

Тези организации масово се допитваха до експерти и черпеха информация от самия извор и можеха да определят наистина адекватно дали една информация е фалшива - дали съдържа терористично съдържание, дали в нея има детска порнография, дали е с определени политически наклонности, какъвто е и най-интересния аспект в обществото. Това заяви в ефира на Радио София Красимир Коцев, основател и управител на SoCyber Ltd. Голяма част от професионалния си опит придобива в индустрията за информационна сигурност.

Според него проблемът, е че тези организации все пак са частни компании и не е ясно доколко и дали не са финансирани от определени политически партии, което беше напълно възможно. Това беше традиционния механизъм и в други социални мрежи, които във времето смениха подхода и започнаха да използват т.нар. community notes.

Разликата е, че в community notes вече се прехвърля отговорността към обществото и ние ще можем, с докладване на сведения, да определим дали една информация е легитимна, дали съдържа някакъв злонамерен тип информация, който цели да възбуди в нас определен тип политически подбуди или пък да ни подмами по някакъв начин.

Разликата е, че fact checking-а се допитва до експертно мнение, докато community notes разчита на нас като общество да сме достатъчно осведомени и да имаме реална преценка по една тема дали е фалшива или не. 

Все още няма достатъчно ясни доказателства дали работи, но със сигурност Мeta ще трябва да го докаже, най-малкото и заради европейските изисквания. За да бъде приет като адекватен метод за верификация на данните community notes, Facebook ще трябва да направи оценка на риска и да докаже на европейските органи, че това наистина е адекватен метод, че той е достатъчно достоверен, и че обществото наистина може да вземе решение по дадена информация дали тя е достоверна или не.   

Още за промените в социалните мрежи - чуйте в разговора на Елисавета Белеганска с Красимир Коцев в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10