Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

Красимир Коцев
Снимка: Радио София
"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява.

В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените засега важат само за САЩ. Тази промяна води и до логичния въпрос дали са готови социалните мрежи за такава „свобода“, защо е важно да информацията да бъде проверявана, а не се знае и какво ще предизвика цялата тази промяна.

До този момент Меta като организация разчиташе много на външни компании, за да се проверява една информация дали е легитимна, дали съдържа неподходящо съдържание.

Тези организации масово се допитваха до експерти и черпеха информация от самия извор и можеха да определят наистина адекватно дали една информация е фалшива - дали съдържа терористично съдържание, дали в нея има детска порнография, дали е с определени политически наклонности, какъвто е и най-интересния аспект в обществото. Това заяви в ефира на Радио София Красимир Коцев, основател и управител на SoCyber Ltd. Голяма част от професионалния си опит придобива в индустрията за информационна сигурност.

Според него проблемът, е че тези организации все пак са частни компании и не е ясно доколко и дали не са финансирани от определени политически партии, което беше напълно възможно. Това беше традиционния механизъм и в други социални мрежи, които във времето смениха подхода и започнаха да използват т.нар. community notes.

Разликата е, че в community notes вече се прехвърля отговорността към обществото и ние ще можем, с докладване на сведения, да определим дали една информация е легитимна, дали съдържа някакъв злонамерен тип информация, който цели да възбуди в нас определен тип политически подбуди или пък да ни подмами по някакъв начин.

Разликата е, че fact checking-а се допитва до експертно мнение, докато community notes разчита на нас като общество да сме достатъчно осведомени и да имаме реална преценка по една тема дали е фалшива или не. 

Все още няма достатъчно ясни доказателства дали работи, но със сигурност Мeta ще трябва да го докаже, най-малкото и заради европейските изисквания. За да бъде приет като адекватен метод за верификация на данните community notes, Facebook ще трябва да направи оценка на риска и да докаже на европейските органи, че това наистина е адекватен метод, че той е достатъчно достоверен, и че обществото наистина може да вземе решение по дадена информация дали тя е достоверна или не.   

Още за промените в социалните мрежи - чуйте в разговора на Елисавета Белеганска с Красимир Коцев в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Иво Инджов и Аркади Шарков

"Форум", 13.01.25: Версиите за бъдещия кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН

От тази седмица предаването "Форум" се завръща към стандартния си формат и до петък водещият Лъчезар Христов ще разговаря всяка вечер със седмичните си коментатори. Гости тази седмица са доц. Иво Инджов, политолог експерт по политически комуникации и Аркади Шарков, макроикономист и експерт в сферата на икономиката на здравеопазването, данъчна..

публикувано на 13.01.25 в 18:15

Столичната община изпълнява редица мерки за подобряване качеството на въздуха

От 1 януари до момента са извършени над 300 проверки на различни обекти и са съставени 20 акта за установяване на административни нарушения. Като част от цялостния подход за справяне със замърсяването на въздуха е извършено и механизирано метене на улици с масов градски транспорт в районите Средец, Оборище, Връбница, Младост, Възраждане, Красно..

публикувано на 13.01.25 в 16:54

Предлагат разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция

Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция. Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а..

публикувано на 13.01.25 в 16:28
Анастасия Стоилова

Какво (не) знаем за традиционния кукерски маскарад и обичаите на фестивала "Сурва"

Чаровната Анастасия Стоилова, гостува в предаването "Добър вечер, София“, за да разкаже за не толкова познатата, дори мистична страна на красивия, традиционен български обичай “Сурва“. За повечето хора думата "сурва" се свързва предимно със сурвакане. Но за хората от пернишкия край тази дума се свързва с маскарадни игри, с широко познатите..

публикувано на 13.01.25 в 15:33

Българското киното започва да властва над аудиторията преди 100 години

В деня, когато отбелязваме 110-годишнината на българското кино (на тази дата през 1915 г. е премиерата на първия български игрален филм "Българан е галант" на сценариста и режисьор Васил Гендов, който изпълнява и главната мъжка роля), гост на БНР-Радио София беше проф. д-р Александър Донев , преподавател в Катедра "Кинознание и кинодраматургия" в..

публикувано на 13.01.25 в 14:55

От Монреал до София без презареждане

От Монреал до София без презареждане -  вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и  предаването му от базата на..

публикувано на 13.01.25 в 13:50
Явор Попов-Необозрим по време на репетиция на моноспектакъла “Надежда”

Моноспектакълът "Надежда" на Явор Попов получава три награди на Фестивала на авторския театър

“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..

публикувано на 13.01.25 в 13:35