Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция

Снимка: БГНЕС

Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция.

Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а като възрастен индивид връща в държавния бюджет и бюджета на общественото осигуряване 1 142 596 лв.

Икономическите разчети на нашите експерти са доста интересни, но не смятам, че тези разчети точно трябва да залегнат като мотив за промени. Смятам, че е много важно да се говори за това и да се повиши информираността на обществото за репродуктивните възможности, казва доц. д-р Мария Юнакова, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве, в предаването “Ритъмът на столицата”.

Според нея инвестирането на средства за дейности, насочени към повишаването на информираността и превенция на здравето ще подобри репродуктивните възможности и демографските проблеми, свързани с репродуктивни затруднения. Освен това ще бъдат минимизирани и разходите за тези дейности.  

“Ние, като репродуктивни специалисти най-добре знаем колко е важно платирането на репродукцията да става навреме или ако не може да бъде планирана навреме, има начини за съхранение и отлагане на репродукцията като замразяването на яйцеклетки, така че да не се стига до хипотезата за тежко, продължително и скъпоструващо лечение на репродуктивни проблеми с асистирана репродукция”, обяснява тя.

По думите ѝ, разходите ще бъдат минимизирани, ако се повиши информираността на обществото за  репродуктивните възможности най-вече свързани с възрастта, както и с начина на живот. Освен това, според нея, личните лекари също трябва да се включат в тази кампания за информираност на обществото и да обясняват на хората. Трябва да се правят и кампании в училищата.

Според доц. Мария Юнакова трябва да се поемат от Фонда и разходите за процедури с донорски генетичен материал.

Още за информационните кампании за двойки с репродуктивни проблеми чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.    


По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31