Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов. Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.
"Започваме 2025 година с добри новини. Встъпваме във владение на "Герена". Малко повече от три месеца, след като Министерски съвет взе решение да прехвърли на Столичната община собствеността върху стадион "Георги Аспарухов" и всички части от спортния комплекс "Герена", днес съвместна комисия с представители на СО, на нашия район и на Областна администрация - започват поетапно описване на сгради, вещи и респективно встъпване във владение.
Договорът между Областна администрация и Столична община бе сключен на 18.12.2024 г. и веднага след празниците сме на терен. Ще Ви държим информирани за всички последващи стъпки и действия", написа кметът на район "Подуяне" във Фейсбук.
Стадион "Георги Аспарухов" вече реално преминава в собственост на Столичната община, потвърди председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров.
"Както заявихме по време на срещата с феновете на "Левски", процесът по придобиване на стадиона върви по план. След решението на Министерския съвет, на 18-и декември беше подписан договор между Столичната община и Областната администрация. Днес, съвместна комисия започна поетапно описване на имотите и вещите - важна стъпка към актуването на имотите и завършване на процедурата. След което ще започнем официалните публични разговори за модернизацията на съоръжението и спортния комплекс "Герена". Гарантираме, че стадионът ще остане дом на "Левски" и че всички бъдещи действия ще бъдат прозрачни и с ясни условия. Целта ни е София да разполага с модерно спортно съоръжение, което отговаря на очакванията на феновете и нуждите на града ни“, коментира Петров.
Следващата стъпка е Столичният общински съвет да определи как, на кого и за какъв срок да предостави имотите, обясни още през месец ноември столичният кмет Васил Терзиев. Очаква се стадионът и спортният комплекс да бъдат ползвани от ПФК "Левски", който обаче до началото на декември не бе изпратил официално писмен инвестиционен план до СОС.
Лично мажоритарният собственик на футболния клуб Наско Сираков заяви в края на ноември в открито писмо до феновете, че проектът за нов стадион ще бъде реализиран "с подкрепата и активното съдействие на международните партньори" на 26-кратните шампиони, а не с държавно или общинско финансиране.
През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..