Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е ролята на изкуствения интелект в образованието?

Снимка: БТА

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят.

Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана в обучения за учители, изкуственият интелект играе съществена роля в трансформацията на образователния процес, като въвежда персонализирани подходи към обучението, подобрява достъпа до качествени ресурси и оптимизира преподавателските методологии. Това допринася за по-висока ефективност и по-добри резултати за учащите.

В отговор на тези тенденции и с цел подкрепа на професионалното развитие на учителите,“Синдео“ организира от 22 до 31 януари безплатно практическо обучение на тема "Приложение на изкуствения интелект в образованието“.
Обучението ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование “Синдео“, и Светлин Наков – основател на“СофтУни“.

През Радио София Георгиев разкри каква е основната представа на експертите за присъствието на AI в класната стая.

По думите му, изкуственият  интелект е инструмент като много други, такъв, какъвто е и Уикипедия – един огромен по мащаби сайт.

Ангел Георгиев

“Уикипедия е един огромен ресурс за информация по най-различни теми, един инструмент, който учители, ученици и хора на науката могат да използват за откриване на информация. За мен изкуственият интелект е още един такъв инструмент, който може да направи много повече от това да се намери дадена информация в него. Той може да ни насочи с идеи, с правилния начин за осъзнаване на една теория, или нещо друго. Това е инструмент в помощ на всеки един от нас да свърши нещата, които иска по-бързо и по-успешно, като той не заменя някаква конкретна роля, освен тази за по-бързо търсене на информация и за откриване на правилните аспекти в начина ни на мислене по даден проблем - поясни Георгиев. - АI ни помага да се справим по-добре с някакъв проблем, но не ни замества нас самите в някаква роля, имам предвид учителите.“

Ученици вече използват изкуствен интелект и обикновено по начина, по който са свикнали да използват Гугъл – направи това, кажи ми това, отговори ми на този въпрос…Гугъл е подготвил хората да го използват като източник на информация, допълни Георгиев:

"Изкуственият интелект, всеки един от големите езикови модели не може да замести търсенето, защото то е фактологическо, в определени страници, а AI, не е добър в предаването на фактологичните данни, а в извличане на концепции, изграждане на модели и насочване на съзнанието в една или друга посока."

Според експерта, едно от най-ценните предимства на AI е това, че можеш да го персонализираш да заеме определена роля.
"Съветвам учениците да го използват като помощник учител", каза още той и посочи конкретни примери.

Как учителите възприемат ролята на AI в образованието и как може да участвате в предстоящото обучение, чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два протеста пред сградата на Столичната община

Протест за връщане на читалище в ръцете на гражданите в кв. "Редута“ се проведе пред сградата на Столичната община. Според протестиращите от близо 15 г. в читалище "Отец Паисий 1936“ не се развива културна дейност, а ръководството подава фалшиви документи към район "Слатина“. Според Юлиян Андреев, общественик и жител на района, чийто баща е..

публикувано на 11.04.25 в 12:23

Девет "Златни ябълки" на НМД зреят до 30 май. За кого са?

Националната мрежа за децата (НМД) е отворила поканата за номинации за наградите "Златна ябълка" , които ще се дадат за 15-апоредна година на организации, личности и компании, които чрез работата си са допринесли за подобряване на благосъстоянието на децата и защитата на права им. Инициативата се обединява с кампанията, озаглавена с истината,..

публикувано на 11.04.25 в 11:39

"Витоша на децата" отваря планината за най-малките

Столичният общински съвет ще гласува създаване на инициативата "Витоша на децата", която цели да осигури достъпни и смислени занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Предложението е на общинските съветници Цветелина Заркин, Диян Стаматов и Екатерина Йорданова и цели да изгради у децата устойчива връзка с..

публикувано на 11.04.25 в 10:48
Зарко Клинков

Кметът Зарко Клинков: Мерките за безопасност трябваше да се вземат "вчера"

Наистина безопасността в участъка между бул. "Никола Петков" и м. Черния кос е на едно от най-ниските нива в София – съгласи се пред БНР-Радио София кмета на район "Витоша" арх. Зарко Клинков. " Мерките трябваше да се вземат вчера – каза метафорично той. "Все още липсва осветление, както и ограничители. Срещаме се и с други районни..

публикувано на 11.04.25 в 09:32

Шести протест за безопасно движение в "Княжево"

Жителите на район "Витоша" ще протестират за шести път тази вечер с настояване да се осигури по-голяма безопасност в движението по бул. "Цар Борис III". По тяхна инициатива бяха проведени няколко среща с експерти от Столичната община – Дирекция „Транспорт“, СДВР – Пътна полиция и други. Обсъдени са конкретни стъпки за повишаване..

публикувано на 11.04.25 в 09:12

Почти без валежи, в София до 10°

Днес облачността отново ще се увеличава и след обяд ще бъде предимно облачно, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Максималните температури ще са предимно между 10° и 15°, в София – около 10° . Над Черноморието облачността ще е..

публикувано на 11.04.25 в 07:15

Форум, 10.04.25: За и против идеята да има часове по религия от първи клас в училище

В предаването "Форум" гости тази седмица са  Лидия Даскалова - политолог и юрист и  Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните  теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..

публикувано на 10.04.25 в 18:15