Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яворовите дни в Чирпан - запазената традиция

С факелно шествие пренасят символичния огън на Яворовата поезия от къщата-музей до паметника на поета в градския парк в Чирпан.
Снимка: БГНЕС

“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари.

“Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия български поет Пейо Яворов, не изменихме на традицията. Тази година честта да запали огъня имаше носителят на званието будител на Община Чирпан за 2024 г. Валентина Петкова - учител, театрален деец, художествен ръководител на Самодеен театър “Иван Димов”- Чирпан, която е правила много постановки по творчеството на Яворов”, каза в предаването “Радиокафе” Златина Колева, директор на къща-музей "Пейо Яворов”.

Най-талантливите ученици, носители на награди от национални и общински конкурси Мартин Дойчинов, Мария Ангелова и Станимира Михайлова от СУ “П.К.Яворов”, Чирпан и Александър Петков, Йоана Стефанова и Анна-Мария Пенчева от Професионалната гимназия по селско стопанство с факелно шествие отнесоха огъня в Централния парк до паметника на Яворов.

В рамките на Яворовите дни е представена и книгата на Михаил Кунчев “Сънувах си гроба” - документален роман за живота и смъртта на Пейо Яворов.
СУ “П.К.Яворов” има много силни традиции в развитието на самодейния театър и това обяснява интереса на децата към театъра изобщо.

“Всеки, който прекрачи прага на родния дом на Яворов, винаги открива по нещо ново за себе си, колкото и да е информиран. За нашите посетители са интересни портретите на изтъкнати личности, които юношата Пейо е донесъл от София, когато за първи път отива там", разказва Златина Колева.

Това става през 1895 г., когато 17-годишния чирпанлия официално отива там, за да се яви на конкурс за стипендианти по драматическо изкуство, организирано от тогавашното Министерство на културата. Той е имал театрални амбиции и е искал да стане актьор, но основната причина за това негово ходене до София е желанието му да се включи в чета, която да мине в Македония, след като негов близък приятел вече е участвал в Мелнишкото въстание и той се е вдъхновил от неговата постъпка и иска да се включи в борбите за освобождението на Македония. Тогава, както сам разказва пред Михаил Арнаудов, “въстанието беше прегоряло и аз се отказах”.

От София обаче Яворов се връща с 60 малки портрета, сред които са и тези на Ботев и Левски, Гарибалди, Гьоте, Пушкин, Шекспир, Шилер и други.

Още за Яворовите дни, както и за родната къща на П.Яворов - чуйте в разговора на Христина Иванова със Златина Колева в звуковия файл.      

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сиво и дъждовно, температурите в София ще са между 7° и 11°

Ще преобладава облачно , на места в равнините и мъгливо време. С временни прекъсвания на много места в страната ще продължи да вали дъжд , като най-слаби ще бъдат валежите по поречието на Дунав и в Североизточна България, главно там ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони - умерен..

публикувано на 01.04.25 в 07:15

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21

НАП може да провери данъкоплатци и по информация от социалните им профили

Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..

публикувано на 31.03.25 в 15:05