“Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия български поет Пейо Яворов, не изменихме на традицията. Тази година честта да запали огъня имаше носителят на званието будител на Община Чирпан за 2024 г. Валентина Петкова - учител, театрален деец, художествен ръководител на Самодеен театър “Иван Димов”- Чирпан, която е правила много постановки по творчеството на Яворов”, каза в предаването “Радиокафе” Златина Колева, директор на къща-музей "Пейо Яворов”.
Най-талантливите ученици, носители на награди от национални и общински конкурси Мартин Дойчинов, Мария Ангелова и Станимира Михайлова от СУ “П.К.Яворов”, Чирпан и Александър Петков, Йоана Стефанова и Анна-Мария Пенчева от Професионалната гимназия по селско стопанство с факелно шествие отнесоха огъня в Централния парк до паметника на Яворов.
В рамките на Яворовите дни е представена и книгата на Михаил Кунчев “Сънувах си гроба” - документален роман за живота и смъртта на Пейо Яворов.
СУ “П.К.Яворов” има много силни традиции в развитието на самодейния театър и това обяснява интереса на децата към театъра изобщо.
“Всеки, който прекрачи прага на родния дом на Яворов, винаги открива по нещо ново за себе си, колкото и да е информиран. За нашите посетители са интересни портретите на изтъкнати личности, които юношата Пейо е донесъл от София, когато за първи път отива там", разказва Златина Колева.
Това става през 1895 г., когато 17-годишния чирпанлия официално отива там, за да се яви на конкурс за стипендианти по драматическо изкуство, организирано от тогавашното Министерство на културата. Той е имал театрални амбиции и е искал да стане актьор, но основната причина за това негово ходене до София е желанието му да се включи в чета, която да мине в Македония, след като негов близък приятел вече е участвал в Мелнишкото въстание и той се е вдъхновил от неговата постъпка и иска да се включи в борбите за освобождението на Македония. Тогава, както сам разказва пред Михаил Арнаудов, “въстанието беше прегоряло и аз се отказах”.
От София обаче Яворов се връща с 60 малки портрета, сред които са и тези на Ботев и Левски, Гарибалди, Гьоте, Пушкин, Шекспир, Шилер и други.
Още за Яворовите дни, както и за родната къща на П.Яворов - чуйте в разговора на Христина Иванова със Златина Колева в звуковия файл.
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..