Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яворовите дни в Чирпан - запазената традиция

С факелно шествие пренасят символичния огън на Яворовата поезия от къщата-музей до паметника на поета в градския парк в Чирпан.
Снимка: БГНЕС

“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари.

“Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия български поет Пейо Яворов, не изменихме на традицията. Тази година честта да запали огъня имаше носителят на званието будител на Община Чирпан за 2024 г. Валентина Петкова - учител, театрален деец, художествен ръководител на Самодеен театър “Иван Димов”- Чирпан, която е правила много постановки по творчеството на Яворов”, каза в предаването “Радиокафе” Златина Колева, директор на къща-музей "Пейо Яворов”.

Най-талантливите ученици, носители на награди от национални и общински конкурси Мартин Дойчинов, Мария Ангелова и Станимира Михайлова от СУ “П.К.Яворов”, Чирпан и Александър Петков, Йоана Стефанова и Анна-Мария Пенчева от Професионалната гимназия по селско стопанство с факелно шествие отнесоха огъня в Централния парк до паметника на Яворов.

В рамките на Яворовите дни е представена и книгата на Михаил Кунчев “Сънувах си гроба” - документален роман за живота и смъртта на Пейо Яворов.
СУ “П.К.Яворов” има много силни традиции в развитието на самодейния театър и това обяснява интереса на децата към театъра изобщо.

“Всеки, който прекрачи прага на родния дом на Яворов, винаги открива по нещо ново за себе си, колкото и да е информиран. За нашите посетители са интересни портретите на изтъкнати личности, които юношата Пейо е донесъл от София, когато за първи път отива там", разказва Златина Колева.

Това става през 1895 г., когато 17-годишния чирпанлия официално отива там, за да се яви на конкурс за стипендианти по драматическо изкуство, организирано от тогавашното Министерство на културата. Той е имал театрални амбиции и е искал да стане актьор, но основната причина за това негово ходене до София е желанието му да се включи в чета, която да мине в Македония, след като негов близък приятел вече е участвал в Мелнишкото въстание и той се е вдъхновил от неговата постъпка и иска да се включи в борбите за освобождението на Македония. Тогава, както сам разказва пред Михаил Арнаудов, “въстанието беше прегоряло и аз се отказах”.

От София обаче Яворов се връща с 60 малки портрета, сред които са и тези на Ботев и Левски, Гарибалди, Гьоте, Пушкин, Шекспир, Шилер и други.

Още за Яворовите дни, както и за родната къща на П.Яворов - чуйте в разговора на Христина Иванова със Златина Колева в звуковия файл.      

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56