Страната ни е облагодетелствана с много възможности по отношение на възобновяемите енергийни източници, казва д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна академия - България".
"Като тръгнем от това, че България е едно от най-добрите места за слънцегреене и възможностите за фотоволтаично производство на електроенергия, минем през вятър – високите планини, които имаме и съответно излаза на Черно море, който позволява офшорен вятър, минем през геотермалната възобновяема енергия, а защо не и ядрената, тъй като България е част от европейската и световната ядрена политика", посочи инж. Тодоров.
По думите му, в България едни от най-признатите възобновяеми енергийни източници са водноелектрическите централи и фотоволтаичните електроцентрали.
"При водноелектрическите централи имаме обем от вода, с който трябва да се съобразяваме. Предвид климатичните помени и засушаването, което виждаме в последните години в Европа и в България, това трябва да ни е сигнал, че трябва да пестим водата. Водата ще бъде следващият много ценен ресурс в световен мащаб", обясни д-р инж. Веселин Тодоров.
Той добави, че като съотношение водноелектрическите централи са много по-скъпи от фотоволтаичните електроцентрали.
"Като добавим сравнително постоянното слънцегреене и сравнително постоянните циклони и въздушни течения, и донякъде предвидими, като добавим и икономическата рентабилност на тези възобновяеми източници, особено на фотоволтаичните централи, то те са новият тренд, който през следващите няколко години ще взима все по-голям превес във възобновяемата енергия", каза инж. Тодоров.
Покривите на сградите са изключително подходящи за поставяне на фотоволтаични централи, добави той. Добре е да се започне първо с локално потребление, а ако има излишна енергия, тя да бъде пренесена в по-отдалечени точки. Според инж. Веселин Тодоров възобновяемата енергия задължително трябва да бъде интегрирана в новостроящите се сгради, което вече е практика в страни като Германия и Нидерландия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...