Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за радиото в навечерието на 90-годишнината му

Кин Стоянов, Анелия Мангърова, Даниел Ненчев и Боян Бочев

Снимка: bnr.bg/sirak-skitnik

Четири поколения почитатели на радиото и негови служители, коментират как обществената медия е повлияла на живота им. Водещият на предаването "Радиокафе“ Даниел Ненчев, редакторът Боян Бочев, Кин Стоянов - директор на програма "Христо Ботев" и Анелия Мангърова, която отговаря за Тик-ток страницата на БНР. Повод за споделените им размисли е 90-годишнината на медията, която предстои на 25 януари.

“Всъщност, дали ще трябва да празнуваме? Защото радиоразпръскване, радиолюбители е имало много преди 25 януари 1935 година, но на тази дата, по предложение на Министерския съвет, цар Борис III одържавил радиоразпръскването и на практика го е направил държавен монопол“, отбеляза Кин Стоянов.

На практика този акт би могъл да бъде третиран исторически като налагане на държавен монопол, налагане на авторитарно решение или друго, но това решение е разцъфтяло, поради изключително редкия късмет за главен уредник на Радиото да бъде назначен един много интересен български интелектуалец и разностранен човек - художник, поет, дори позволил си несполучливия опит да бъде режисьор-постановчик в Народния театър - Панайот Христов Тодоров, по-известен с псевдонима Сирак Скитник", допълва още той.

 Преди приблизително  90 години поетът Атанас Далчев написва следното:

“… Къде отиде времето, когато е крепнела невръстната душа, играла е със палавия вятър и е била сестра на вси неща? Годините растат и те затварят и те зазиждат в твойта самота, врази ти стават старите другари и опустява медленно света“ – стихотворението е публикувано на страницата на писателя Георги Господинов, днес, когато радиото не е само звук, но е свързано с нашите детски спомени, направило ни е  това, което сме.

Какво е радиото за вас?

Част от детството за  Анелия Мангърова:

“Разбира се, че си спомням, когато бях малка и отивах при баба в Елхово, където имаше едно радио, което беше винаги на някоя от станциите на БНР и никога не се изключваше - Това беше звука, който съм чувала, когато сме тичали из двора, играли сме на гоненица, на стражари и апаши…“

За редактора на предаването “Радиокафе“ Боян Бочев то е мечта и също част от детството.

“Обожавах да си представям хората, които говорят по радиото и когато ме поканят деца в някое училище да разкажа какво е радиото, това е една от игрите, които им предлагам, за мен радиото е преди всичко знание, което човек може да получи“.

"Информация, плюс ценности – радиото е именно това", казва журналистът и радио водещ Даниел Ненчев, който се позова на думите на своя учител, медийния експерт Георги Лозанов.

Архивен запис с думи на професор Веселин Димитров  - един от хората, който е оставил дълбока следа в изследването на  историята на радиото, в който той говори за датата, от която в България започва да се обсъжда радиото, както и архивен запис на Боян Трайков – председател на Комитета за радио и телевизия ще чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46