Четири поколения почитатели на радиото и негови служители, коментират как обществената медия е повлияла на живота им. Водещият на предаването "Радиокафе“ Даниел Ненчев, редакторът Боян Бочев, Кин Стоянов - директор на програма "Христо Ботев" и Анелия Мангърова, която отговаря за Тик-ток страницата на БНР. Повод за споделените им размисли е 90-годишнината на медията, която предстои на 25 януари.
“Всъщност, дали ще трябва да празнуваме? Защото радиоразпръскване, радиолюбители е имало много преди 25 януари 1935 година, но на тази дата, по предложение на Министерския съвет, цар Борис III одържавил радиоразпръскването и на практика го е направил държавен монопол“, отбеляза Кин Стоянов.
На практика този акт би могъл да бъде третиран исторически като налагане на държавен монопол, налагане на авторитарно решение или друго, но това решение е разцъфтяло, поради изключително редкия късмет за главен уредник на Радиото да бъде назначен един много интересен български интелектуалец и разностранен човек - художник, поет, дори позволил си несполучливия опит да бъде режисьор-постановчик в Народния театър - Панайот Христов Тодоров, по-известен с псевдонима Сирак Скитник", допълва още той.
Преди приблизително 90 години поетът Атанас Далчев написва следното:
“… Къде отиде времето, когато е крепнела невръстната душа, играла е със палавия вятър и е била сестра на вси неща? Годините растат и те затварят и те зазиждат в твойта самота, врази ти стават старите другари и опустява медленно света“ – стихотворението е публикувано на страницата на писателя Георги Господинов, днес, когато радиото не е само звук, но е свързано с нашите детски спомени, направило ни е това, което сме.
Какво е радиото за вас?
Част от детството за Анелия Мангърова:
“Разбира се, че си спомням, когато бях малка и отивах при баба в Елхово, където имаше едно радио, което беше винаги на някоя от станциите на БНР и никога не се изключваше - Това беше звука, който съм чувала, когато сме тичали из двора, играли сме на гоненица, на стражари и апаши…“
За редактора на предаването “Радиокафе“ Боян Бочев то е мечта и също част от детството.
“Обожавах да си представям хората, които говорят по радиото и когато ме поканят деца в някое училище да разкажа какво е радиото, това е една от игрите, които им предлагам, за мен радиото е преди всичко знание, което човек може да получи“.
"Информация, плюс ценности – радиото е именно това", казва журналистът и радио водещ Даниел Ненчев, който се позова на думите на своя учител, медийния експерт Георги Лозанов.
Архивен запис с думи на професор Веселин Димитров - един от хората, който е оставил дълбока следа в изследването на историята на радиото, в който той говори за датата, от която в България започва да се обсъжда радиото, както и архивен запис на Боян Трайков – председател на Комитета за радио и телевизия ще чуете в звуковия файл.Духът на стара София е пресъздаден по неповторим начин в емблематичната мемоарна книга на Кирил Христов "Затрупана София" . Тя винаги се е радвала на засилено търсене от читателите (след 2021 г.), а сега излиза в луксозно издание с твърди корици. Авторът е изтъкнат интелектуалец отпреди 100 и повече години. В страниците на томчето той..
От 9 до 12 април (сряда – събота), със специална програма, Музеят на авиацията в с. Крумово, филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката 12 април и годишнината от полета на първия български космонавт. Нова изложба, презентации, прожекции, образователни игри и среща..
Кампанията "Великден за всяко дете" ще зарадва деца в уязвимо положение по случай светлия християнски празник. Инициативата стартира "Конкордия“ – България, а целта е да осигури 300 великденски кошници, пълни с лакомства и радост за децата. С кампанията "Великден за всяко дете" от фондацията искат не само да осигурят лакомства за децата, но и да..
Българското участие на 62-рия Международен панаир на детската книга в Болоня , състоял се през миналата седмица (от 31.03. до 3.04.) беше много успешно. "Върнахме се уморени, но заредени и въодушевени", изтъкнаха пред БНР-Радио София Капка Кънева, художник-илюстратор и преподавател, участник в събитието, и Венка Рагина, председател на..
Програмата за ремонт на тротоари продължава в столичния район "Връбница“. В момента се реконструират тротоарите на ул. "Бели Дунав“, каза пред Радио София зам.-кметът на района д-р Страшимир Димитров. Признава, че често в администрацията получават жалби за тротоарите на малките улици, които не са включени в програмата на Столичната община по тази..
Ученикът, който вчера падна от четвъртия етаж на столична гимназия и получи височинна травма, е настанен в реанимацията на "Пирогов", съобщиха от лечебното заведение. Тийнейджърът е претърпял операция, извършена от неврохирурзи, която е продължила до късно снощи. 15-годишен ученик падна от четвъртия етаж на столична гимназия По време на..
Днес през деня облачността ще се увеличи до значителна. Ще започнат валежи, предимно от дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще е ветровито, с умерен, в Дунавската равнина и западната част на Горнотракийската низина до силен и поривист запад-северозападен вятър. По-късно вечерта в Източна България вятърът ще се ориентира от север и с него ще нахлува студен въздух. В..