Четири поколения почитатели на радиото и негови служители, коментират как обществената медия е повлияла на живота им. Водещият на предаването "Радиокафе“ Даниел Ненчев, редакторът Боян Бочев, Кин Стоянов - директор на програма "Христо Ботев" и Анелия Мангърова, която отговаря за Тик-ток страницата на БНР. Повод за споделените им размисли е 90-годишнината на медията, която предстои на 25 януари.
“Всъщност, дали ще трябва да празнуваме? Защото радиоразпръскване, радиолюбители е имало много преди 25 януари 1935 година, но на тази дата, по предложение на Министерския съвет, цар Борис III одържавил радиоразпръскването и на практика го е направил държавен монопол“, отбеляза Кин Стоянов.
На практика този акт би могъл да бъде третиран исторически като налагане на държавен монопол, налагане на авторитарно решение или друго, но това решение е разцъфтяло, поради изключително редкия късмет за главен уредник на Радиото да бъде назначен един много интересен български интелектуалец и разностранен човек - художник, поет, дори позволил си несполучливия опит да бъде режисьор-постановчик в Народния театър - Панайот Христов Тодоров, по-известен с псевдонима Сирак Скитник", допълва още той.
Преди приблизително 90 години поетът Атанас Далчев написва следното:
“… Къде отиде времето, когато е крепнела невръстната душа, играла е със палавия вятър и е била сестра на вси неща? Годините растат и те затварят и те зазиждат в твойта самота, врази ти стават старите другари и опустява медленно света“ – стихотворението е публикувано на страницата на писателя Георги Господинов, днес, когато радиото не е само звук, но е свързано с нашите детски спомени, направило ни е това, което сме.
Какво е радиото за вас?
Част от детството за Анелия Мангърова:
“Разбира се, че си спомням, когато бях малка и отивах при баба в Елхово, където имаше едно радио, което беше винаги на някоя от станциите на БНР и никога не се изключваше - Това беше звука, който съм чувала, когато сме тичали из двора, играли сме на гоненица, на стражари и апаши…“
За редактора на предаването “Радиокафе“ Боян Бочев то е мечта и също част от детството.
“Обожавах да си представям хората, които говорят по радиото и когато ме поканят деца в някое училище да разкажа какво е радиото, това е една от игрите, които им предлагам, за мен радиото е преди всичко знание, което човек може да получи“.
"Информация, плюс ценности – радиото е именно това", казва журналистът и радио водещ Даниел Ненчев, който се позова на думите на своя учител, медийния експерт Георги Лозанов.
Архивен запис с думи на професор Веселин Димитров - един от хората, който е оставил дълбока следа в изследването на историята на радиото, в който той говори за датата, от която в България започва да се обсъжда радиото, както и архивен запис на Боян Трайков – председател на Комитета за радио и телевизия ще чуете в звуковия файл.Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..